Eksperimenti kojima treba da se smanji sunčevo zračenje u borbi protiv globalnog zagrevanja će uskoro dobiti zeleno svetlo od britanske vlade.
Naime, razmatraju se ispitivanja na otvorenom, koja bi mogla da uključe ubrizgavanje aerosola u atmosferu ili posvetljavanje oblaka radi odbijanja sunčeve svetlosti, što sve treba da pomogne u ublažavanju klimatskih promena.
Aria, vladina agencija za finansiranje naprednih istraživanja i inovacija, izdvojila je 50 miliona funti za ove projekte, koji će biti najavljeni u narednim nedeljama.
Profesor Mark Sajms, direktor programa u Agenciji za napredna istraživanja i inovacije (Aria), rekao je da će se sprovoditi "mali, kontrolisani eksperimenti na otvorenom".
"Objavićemo kome smo dodelili sredstva u narednim nedeljama i tada ćemo jasno naznačiti kada bi mogli da se sprovedu eksperimenti na otvorenom. Jedna od ključnih stvari koje nedostaju u ovoj debati su podaci iz stvarnog sveta. Modeli nam pomažu samo u određenoj meri. Sve što radimo biće bezbedno i bićemo potpuno posvećeni odgovornim istraživanjima, uključujući i ona na otvorenom. Imamo stroge zahteve u pogledu trajanja eksperimenata i njihove reverzibilnosti, i nećemo finansirati ispuštanje toksičnih materija u životnu sredinu", naveo je.
Geoinženjering – koji se odnosi na veštačko menjanje klime – izaziva kontroverze, jer kritičari upozoravaju da bi mogao da ima štetne posledice i da odvlači pažnju od ključnog cilja: smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte.
Međutim, sve veći broj naučnika izražava zabrinutost da se nivo ugljen-dioksida ne smanjuje dovoljno brzo, te da su možda potrebne dodatne mere kako bi se izbeglo katastrofalno zagrevanje.
Metode reflektovanja sunčeve svetlosti
Jedan od glavnih pravaca istraživanja uključuje metode reflektovanja sunčeve svetlosti, kao što je ubrizgavanje aerosola u stratosferu, gde se oslobađaju sitne čestice koje reflektuju sunčevo zračenje.
Još jedno moguće rešenje je posvetljavanje morskih oblaka, gde bi brodovi ispuštali čestice morske soli u atmosferu da bi povećali reflektivnost niskih oblaka.
Dim iz brodova
Stručnjaci su poslednjih decenija primetili da su oblaci iznad pomorskih ruta mnogo svetliji, jer zagađenje izaziva njihovu veću reflektivnost, što rezultira efektom hlađenja.
Ovaj efekat je bio toliko izražen da je uvođenje međunarodnih propisa o smanjenju emisije sumpor-dioksida 2020. godine, prema mišljenju naučnika, izazvalo nagli porast globalnog zagrevanja.
Profesor Džim Hejvud, stručnjak za atmosferske nauke na Univerzitetu Ekseter, rekao je: "Ako ubrizgate male čestice u oblake, možete ih posvetleti, i tako reflektovati više sunčeve svetlosti nazad u svemir".
"Znamo da to može da funkcioniše zahvaljujući emisijama brodova koje stvaraju svetle linije u oblacima iznad okeana, kao i erupciji vulkana na Islandu 2014. godine, koja je izbacila mnogo sumpor-dioksida i posvetlila oblake, što je rezultiralo hlađenjem planete", dodao je.
Modifikacija cirusa
Postoje i ideje za modifikaciju cirusa, vrste visokih oblaka. Oni trenutno deluju kao ćebe koje zadržava toplotu – cilj je da se "poseju" kako bi se omogućilo da više toplotnog zračenja "pobegne" u svemir.
Dr Sebastijan Istam, viši predavač za održivu avijaciju na Imperial Koledžu u Londonu, rekao je da "svaki put kada letite, sumpor koji prirodno postoji u mlaznom gorivu emituje se u donji deo stratosfere, izazivajući mali efekat hlađenja".
"Na sličan način, avionski tragovi nenamerno modifikuju ciruse, ali u ovom slučaju dovode do njihovog formiranja, umesto što sprečavaju njihovu pojavu. To pokazuje da je teoretski moguće hladiti planetu pomoću postojeće tehnologije, ali postoji mnogo praktičnih pitanja koja treba rešiti pre nego što se to može primeniti u velikim razmerama", istakao je.
Stručnjaci se nadaju da bi, ako eksperimenti budu uspešni, tehnologije mogle da budu proširene i primenjene u narednih deset godina.
Pored eksperimenata na otvorenom, Aria će takođe finansirati modeliranja, laboratorijska testiranja, klimatsko praćenje i istraživanja javnog mišljenja o geoinženjeringu.
(EUpravo zato/Telegraph.co.uk)