Britanske vlasti se suočavaju sa sve većim pritiskom da zaustave "potpuni skandal" – izgradnju novih kuća koje uopšte nemaju solarne panele.

Ukoliko bi se uvela obaveza ugradnje solarnih panela značajno bi se smanjili i računi domaćinstava i emisije gasova sa efektom staklene bašte koje doprinose klimatskim promenama, navodi se u novom izveštaju Udruženja lokalnih samouprava (LGA).

Prema odvojenim podacima organizacije "Solar Energy UK", samo četiri od deset novih kuća u Engleskoj trenutno imaju solarne panele.

Iako je to trostruko povećanje u odnosu na prethodnu godinu, LGA tvrdi da bi uvođenje zakonske obaveze donelo dugoročne koristi za građane i klimu – u proseku bi se uštedelo 440 funti godišnje po domaćinstvu (oko 517 evra).

U poređenju s tim, Evropska unija je prošle godine usvojila zakon kojim se zahteva da sve nove stambene zgrade imaju solarne panele od 2030. godine.

Organizacija "Greenpeace UK" nazvala je trenutnu situaciju "potpunim skandalom", ističući da se u današnje vreme još grade kuće bez solarnih panela na krovovima.

Lili Rouz Elis iz te organizacije je rekla da "s obzirom na visoku cenu električne energije, hitnu potrebu da se smanje emisije koje zagrevaju planetu i relativno nisku cenu ugradnje za investitore, solarni paneli bi trebalo da budu obavezni na svim novim zgradama".

Laburistička partija je prošle godine obećala "solarnu revoluciju na krovovima" i instalaciju panela na milionima kuća, ali su optuženi da odugovlače jer istovremeno nastoje da zadrže podršku građevinske industrije.

LGA poziva vladu da im dodeli dugoročna sredstva u predstojećem budžetskom planu kako bi se pomoglo zemlji da postigne ciljeve nulte emisije ugljen-dioksida.

Portparol Ministarstva za stanovanje, zajednice i lokalnu upravu izjavio je da vlada planira da "maksimizira ugradnju solarnih panela na novim objektima“ poštujući standard za buduće domove (Future Homes Standard), koji treba da stupi na snagu kasnije ove godine.

Očekuje se da će većina novih domova imati solarne panele iako oni nisu prikladni u svakoj situaciji.

Velika Britanija želi da do 2030. godine celokupna električna energija potiče iz zelenih izvora.

Kako zemlja prelazi na električna vozila i grejanje, a gradi se sve više data centara, raste i potražnja za električnom energijom.

To zahteva dodatne vetroparkove, solarne farme i izgradnju 1.000 kilometara novih kablova, koji će prenositi energiju, često iz Severnog mora do udaljenih gradova.

U istočnoj Engleskoj, vodi se debata o tome da li bi ti kablovi trebalo da idu preko stubova (dalekovoda) ili da se smeste pod zemlju, kako bi se očuvali seoski pejzaži.

Novo istraživanje Instituta inženjerstva i tehnologije pokazuje da su podzemni kablovi u proseku 4,5 puta skuplji od nadzemnih linija.

Vlada je obećala da će zajednice od novih projekata imati koristi, pa domaćinstva koja se nalaze u blizini novih dalekovoda u narednih deset godina trebalo da uštede do 2.500 funti na računima za struju.

(EUpravo zato/Sky News)