Ukrajina je ograničila autonomiju ključnih antikorupcijskih agencija NABU i SAPO, što je Evropska unija ocenila kao "ozbiljan korak unazad" u reformama i izrazila duboku zabrinutost.
Suzbijanje endemske korupcije je ključni uslov za pridruživanje Kijeva Evropskoj uniji, kao i za obezbeđivanje milijardi pomoći sa Zapada. Nezavisni istražitelji su poslednjih meseci osramotili visoke funkcionere optužbama za korupciju.
Amandmani usvojeni juče daju glavnom tužiocu, kojeg imenuje predsednik, strogu kontrolu nad Nacionalnim birooom za borbu protiv korupcije Ukrajine (NABU) i Specijalizovanim tužilaštvom za borbu protiv korupcije (SAPO), izjavilo je više poslanika. Volodimir Zelenski je sinoć potpisao zakon.
Glasanje je izazvalo oštre kritike šefova obe agencije i visoke evropske zvaničnice, i pokrenulo najveće javne proteste od početka rata 2022. godine.
Hiljade demonstranata okupile su se sinoć u Kijevu, Lavovu, Dnjepru i Odesi kako bi izrazili protivljenje novom zakonu. Iako su građani zahtevali da Zelenski stavi veto, predsednik je zakon potpisao dok su protesti još trajali.
Građani su se u 20 časova po lokalnom vremenu okupili i ispred pozorišta Ivan Franko u centru Kijeva, nedaleko od Predsedništva. Glavna poruka bila je usmerena ka Zelenskom, uz skandiranje: "Veto na zakon".
Poređenja sa Janukovičem
"Ako ne stavi veto, to je pljuvanje u lice svakoj majci, ženi i detetu koje je izgubilo voljenu osobu na frontu. To je gaženje uspomene na sve koji su poginuli za našu slobodu, dostojanstvo i nezavisnost", izjavila je advokatica Marina (40) za Kijev Independent.
"Danas se, u suštini, vraćamo na 16. januar 2014. godine, dan kada je parlament pod kontrolom tadašnjeg predsednika Viktora Janukoviča doneo zakone kojima su zabranjeni masovni protesti i sloboda govora tokom Evromajdanske revolucije", rekla je.
Janukovič je nešto više od mesec dana kasnije svrgnut.
"Nažalost, sada se to ponavlja, bez ikakvih objašnjenja javnosti. Sve se to događa u vanrednom stanju, kada mnogi građani ne mogu da zaštite svoja prava", dodala je Marina.
"Znamo imena poslanika koji su glasali"
Ogrnuti ukrajinskim zastavama, demonstranti su stajali rame uz rame s transparentima na kojima su bile poruke pune satire i gneva. Pisalo je "Dosta nam je" i "Maknite ruke s NABU-a".
Skandiranja poput "Veto na zakon", "Ukrajina nije Rusija" i ona protiv Andreja Jermaka, šefa kabineta Zelenskog, bila su dovoljno glasna da dopru do zgrade Predsedništva.
"Ako zakon stupi na snagu, teže ćemo se pridružiti EU. Vraćamo se diktaturi. Ne želimo da budemo kao Rusija. Zelenski jeste naš predsednik, ali kad pravi greške, mi to moramo reći", poručila je demonstrantkinja Saša Kazinceva.
Njena prijateljica Tetjana Kukuruza držala je znak s porukom: "Jeste li ludi?"
"Ovo nam je prvi izlazak na ulice od 2022. Znamo imena poslanika koji su glasali za ovaj zakon. Ne tvrdim da su korumpirani, ali imaju interese", dodala je.
Dva zvaničnika NABU-a uhapšena zbog navodne povezanosti s Rusijom
Ruslan Kravčenko, glavni tužilac Ukrajine i lojalista Zelenskog, sada će moći da premešta antikorupcijske istrage istražiteljima koji mu više odgovaraju. U obraćanju javnosti sinoć, Zelenski je kritikovao rad antikorupcijske infrastrukture, rekavši da slučajevi "stoje neaktivni".
"Ne postoji racionalno objašnjenje zašto krivični postupci vredni milijarde grivni vise godinama", upozorio je, dodajući da će glavni tužilac obezbediti "neizbežne kazne" za počinioce.
Glasanje o zakonu usledilo je dan nakon što je kijevska unutrašnja bezbednosna agencija uhapsila dva zvaničnika NABU-a zbog sumnje na povezanost s Rusijom i izvršila racije u okviru drugih istraga.
Šef NABU-a Semen Krivonos apelovao je na Zelenskog da ne potpisuje zakon po ubrzanom postupku, nazvavši ga pokušajem "uništenja" antikorupcijskog sistema.
Upozorenje iz Brisela
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos napisala je na mreži X da je "ozbiljno zabrinuta" razvojem situacije.
"Uklanjanje ključnih zaštitnih mehanizama koji garantuju nezavisnost NABU-a ozbiljan je korak unazad", upozorila je, naglasivši da je vladavina prava "u samom središtu" pregovora o pristupanju EU.
NABU i SAPO su osnovani posle Majdanske revolucije 2014. godine, kojom je srušen proruski predsednik, a Ukrajina se okrenula Zapadu. Agencije su tokom rata intenzivirale svoj rad, pokrećući istrage protiv poslanika, ministara i bivšeg zamenika šefa kabineta Zelenskog.
Antikorupcijski aktivisti uznemireni su jer su vlasti ovog meseca optužile vodećeg borca protiv korupcije za prevaru i izbegavanje vojne obaveze. Kritičari tvrde da su optužbe politički motivisane kao osveta zbog razotkrivanja korupcije u vrhu vlasti.
(EUpravo zato/Index)