Generalni sekretar Skupštine Crne Gore Boban Stanišić boravio je u prvoj zvaničnoj poseti Briselu, gde je održao niz važnih sastanaka sa najvišim zvaničnicima Evropskog parlamenta zaduženih za pitanja Zapadnog Balkana i proširenje Evropske unije.
Na sastanku sa potpredsednikom Evropskog parlamenta Estebanom Gonzalesom Ponsom, naglašeno je da Crna Gora ostvaruje značajne rezultate na putu ka članstvu u EU i da ima realnu perspektivu da postane punopravna članica do 2028. godine. Pons je preneo poruku predsednice Evropskog parlamenta, Roberte Mecole, da evropske institucije ostaju čvrst partner i saveznik Crnoj Gori na njenom evropskom putu.
"Neću završiti svoj mandat, a da ne vidim Crnu Goru kao članicu Evropske unije. Morate već sada razmišljati kao članica i zajednički promišljati o danu nakon što postanete deo Unije", poručio je Pons.
Posebno je naglašeno da Crna Gora uživa visoku podršku čak 80 posto građana za članstvo u EU, što predstavlja snažan demokratski legitimitet i potvrdu evropske orijentacije crnogorskog društva.
Na sastanku sa potpredsednicom Evropskog parlamenta Antonelom Sbernom, istaknuto je da proces proširenja predstavlja generacijski izazov, ali i zajednički cilj kojem Evropski parlament daje puni doprinos. Sberna je ocenila da Crna Gora ostaje pozitivan primer zemlje koja aktivno sprovodi reforme i doprinosi stabilnosti celog regiona.
"Prepoznajemo i cenimo napore koje Crna Gora ulaže na putu evropskih reformi. U Evropskom parlamentu imate važnog sagovornika i partnera. Duboko verujemo da su vaši napori da se pridružite Uniji od velikog značaja i očekujemo da će sve teći po planu", poručila je Sberna.
Posebno je naglasila da Crna Gora, kroz institucionalnu saradnju sa službama Evropskog parlamenta, ima zajedničku platformu za dalje jačanje odnosa i napredovanje u procesu pristupanja Evropskoj uniji.
Generalni sekretar Stanišić naglasio je da Crna Gora veoma ceni njen mandat, posebno u delu koji se odnosi na Zapadni Balkan, prepoznajući njenu ulogu kao ključnu za očuvanje i jačanje dinamike proširenja Evropske unije.
"Vaše liderstvo u okviru Evropskog parlamenta daje dodatnu političku težinu pitanjima proširenja i zato cenimo vaš glas u oblikovanju debate o pristupanju u Briselu. Ova prilika bila je važna da izrazim zahvalnost i podstaknem dalju podršku jačanju dijaloga o proširenju kao strateškoj politici", poručio je Stanišić.
Tokom sastanka je razmatrana i mogućnost organizovanja zvanične posete potpredsednice Sberne Crnoj Gori u narednom periodu, kao dodatnog podsticaja jačanju međuinstitucionalne saradnje i dijaloga o proširenju.
Generalni sekretar Stanišić sastao se i sa evropskim poslanikom Lukasom Mandlom, kome se zahvalio na aktivnoj podršci konferenciji o budućnosti proširenja Evropske unije, koju je Skupština Crne Gore uspešno organizovala krajem juna u Podgorici.
Sagovornici su se saglasili da proširenje EU ostaje strateški prioritet i vizionarski projekat generacije, te da Crna Gora, kao država sa stabilnom proevropskom većinom u parlamentu i uz podršku preko 80 posto građana, ima kapacitet da ostvari ovaj cilj u predstojećem periodu.
"Članstvo Crne Gore u EU 2028. godine biće doprinos stabilnosti regiona, a Crna Gora ostaje pouzdan partner, u potpunosti usklađena sa spoljnom politikom Evropske unije i kao NATO članica svesna svoje uloge na Zapadnom Balkanu", poručio je Stanišić.
Kao vodeći član Grupe za podršku demokratiji, poslanik Mandl pohvalio je činjenicu da je Skupština Crne Gore prva van granica EU koja je organizovala skupštinu građana, kao savremeni oblik demokratskog učešća građana u procesima donošenja odluka.
U razgovoru sa evroposlanikom Tomasom Vajcom dogovorene su konkretne aktivnosti u okviru regionalne skupštine građana, koju će crnogorski i Evropski parlament zajednički organizovati u Podgorici sredinom septembra ove godine.
"Biće nam čast da učestvujete na ovom događaju, imajući u vidu Vašu posvećenost jačanju demokratskog dijaloga i budućnosti Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji", poručio je Stanišić.
Vajc je istakao da je Crna Gora danas u jedinstvenoj poziciji, jer se radi o zemlji koja je već prošla kroz dugoročan pristupni proces tokom kojeg su sprovedene brojne reforme, ali i njihova implementacija.
(EUpravo zato.rs)