Evropska unija i Ukrajina postigle su sporazum o poljoprivrednoj trgovini nakon što je ovog meseca ukinut bescarinski režim za ukrajinsku robu.

"Novim sporazumom obezbeđujemo trgovinske tokove iz Ukrajine u Evropu, a istovremeno štitimo interese naših poljoprivrednika", rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Evropska unija je ukinula carine na ukrajinske poljoprivredne proizvode u junu 2022. godine, nekoliko meseci nakon ruske invazije. Brisel je to uradio kako bi pomogao Kijevu da nadoknadi veće troškove svog izvoza, nakon što je rat ugrozio njene tradicionalne plovidbene puteve preko Crnog mora.

Međutim, ubrzo su izbili protesti među evropskim poljoprivrednicima, koji su se žalili na gubitak prihoda zbog priliva jeftinog ukrajinskog žita, živine i šećera, pa su pomenute mere obustavljene početkom ovog meseca.

Brisel se zato vratio svom predratnom trgovinskom sporazumu sa Ukrajinom, sa carinama i kvotama koje ograničavaju poljoprivrednu trgovinu.

Prema postignutom sporazumu, uvode se kvote za najosetljivije proizvode kao što su šećer, jaja, živina, kukuruz, med. U okviru ovih kvota, Ukrajina će moći da izvozi bez carina. Za manje osetljive proizvode kao što su fermentisano mleko i sok od grožđa, EU u potpunosti otvara svoje tržište, dok će se za puter, obrano mleko u prahu, ovas i ječmenu kašu kvote povećati. Ukrajina će, sa svoje strane, otvoriti svoje tržište za uvoz živine, svinjetine i šećera iz EU. Takođe se obavezala da će se uskladiti sa standardima EU za poljoprivredne proizvode do 2028. godine. Sporazum sada treba da ratifikuju države članice.

Podsetimo, EU je najveći trgovinski partner Ukrajine, a Ukrajina je treći najveći dobavljač Evropske unije kada je reč o poljoprivredno-prehrambenim proizvodima, navodi se u podacima EU.

(EUpravo zato)