Uprkos stalnom napretku u ključnim oblastima, Evropska unija je samo delimično na putu da ostvari svoje klimatske i ekološke ciljeve do 2030. godine, stoji u najnovijem izveštaju Evropske agencije za životnu sredinu (EEA).
Kako se navodi, potrebne su odlučnije mere za jačanje cirkularne ekonomije, zaustavljanje negativnog trenda u biodiverzitetu i smanjenje potrošačkog otiska EU.
EEA meri napredak planova iz takozvanog 8. Akcionog programa za životnu sredinu (EAP), koji određuje okvir za ekološku politiku EU do 2030. godine.
Napredak se ocenjuje na osnovu 28 ključnih indikatora i odgovarajućih ciljeva u oblastima kao što su klimatska neutralnost, resursno efikasna ekonomija, zaustavljanje gubitka biodiverziteta i smanjenje zagađenja.
Izveštaj je pokazao da EU još nije na pravom putu pri čemu je ukupan napredak ograničen u poređenju sa prethodnim izveštajem iz 2023. godine.
Ovo ukazuje da je potrebna odlučnija akcija kako bi se osiguralo da ciljevi budu dostignuti do 2030. godine, kroz punu primenu politika iz Evropskog zelenog dogovora.
"Naš najnoviji izveštaj pokazuje da se u nekoliko ključnih oblasti postiže dobar napredak, posebno u smanjenju zagađenja vazduha, emisije gasova sa efektom staklene bašte i jačanju zelenog finansiranja. Međutim, potrebna je odlučna akcija kako bi se EU usmerila na pravi put u drugim sektorima. To znači hrabriju primenu postojećih zakona, dodatne mere gde su potrebne i osiguravanje dovoljnog finansiranja za ostvarivanje klimatskih, ekoloških i održivih ciljeva", poručila je izvršna direktorka EEA Lina Ila-Mononen.
Emisije gasova sa efektom staklene bašte od korišćenja zemljišta, povećana upotreba cirkularnih materijala, obezbeđivanje da 25 odsto poljoprivrednih površina bude pod organskom proizvodnjom i značajno smanjenje potrošačkog otiska EU samo su neke oblasti u kojima je potreban veći napredak, ističe se.
Takođe, smanjenje potrošnje energije i povećanje korišćenja obnovljive energije ocenjeni su kao van puta.
Naglašava se hitna i odlučnija primena dogovorenih i još neizglasanih zakona i pokretanje novih inicijativa tamo gde su potrebne, kao što je jačanje otpornosti na vodu.
Akcioni program za životnu sredinu (8EAP) potvrđuje dugoročnu viziju EU do 2050. godine – život u skladu sa granicama planete. On postavlja prioritetne ciljeve za 2030. godinu i uslove potrebne za njihovo ostvarivanje.
Baziran na Evropskom zelenom dogovoru, ovaj program treba da ubrza prelazak ka klimatski neutralnoj ekonomiji bogatoj resursima.
(EUpravo zato/eea.europa.eu)