Ponovno dovođenje vukova u Škotske visoravni moglo bi da pomogne naučnicima u obnovi šuma i borbi protiv klimatskih promena, tvrde istraživači.
Sivi vukovi bi lovili jelene, koji ometaju rast šuma hraneći se mladim sadnicama drveća.
Ove velike grabljivice istrebljene su u Škotskoj pre oko 250 godina, ostavljajući jelene bez prirodnih predatora.
Naučnici sa Univerziteta u Lidsu tvrde da bi vraćanje vukova u Kerngorms, u jugozapadnim, severozapadnim i centralnim delovima visoravni moglo da smanji brojnost jelena i omogući da se prirodne šume ponovo prošire.
Tako bi godišnje moglo da se uskladišti dodatnih milion tona gasova sa efektom staklene bašte.
Istraživači smatraju da bi populacija od oko 160 vukova bila dovoljna da značajno smanji broj jelena.
U istraživanju, objavljenom u naučnom časopisu "Ecological Solutions and Evidence", ipak se priznaje da je ideja kontroverzna, posebno među poljoprivrednicima zabrinutim za stoku.
Li Šofild, jedan od autora studije, izjavio je da "razumeju da bi bilo neophodno široko uključivanje svih zainteresovanih strana i javnosti pre nego što bi ponovno uvođenje vukova moglo uopšte da bude razmotreno".
Dodao je da je cilj istraživanja da "obezbedi nove informacije".
Plan bi čak mogao da bude monetizovan ako bi poljoprivrednici i vlasnici zemljišta dobijali naknade za uklanjanje ugljen-dioksida kroz sisteme ugljeničnih kredita.
Međutim, u Evropi postoji sve veći otpor rastućoj populaciji vukova, što je prošle godine dovelo i do umanjenja stepena njihove zaštite. To je umirilo nezadovoljne farmere, ali uznemirilo ekološke aktiviste.
Trenutna populacija vukova u zapadnoj Evropi iznosi oko 12.000 jedinki, koje sada naseljavaju 67 odsto svoje nekadašnje teritorije.
Sa druge strane, broj jelena u Velikoj Britaniji drastično je porastao – sa oko 450.000, koliko ih je bilo sedamdesetih, na dva miliona danas, što je njihov najveći broj u poslednjih 1.000 godina.
Zbog toga se javnost sve češće poziva da jede odrezak od divljeg jelena (venison).
Naime, jeleni ugrožavaju sve britanske napore za pošumljavanjem, koji su ključni za postizanje ciljeva nulte emisije gasova.
Kako se navodi u studiji, danas samo 4 odsto Škotske prekriva šuma, čime se svrstava u neke od najmanje pošumljenih regija Evrope.
(EUpravo zato/Sky news)