Vodonik igra ključnu ulogu u Evropskom zelenom dogovoru i planu REPowerEU.
Ali, da bi zaista doprineo dekarbonizaciji energetskog sistema, neophodno je da se proizvodi isključivo pomoću obnovljivih izvora energije.
Za ambiciozne planove Evropske unije da godišnja proizvodnja zelenog vodonika najkasnije 2030. dostigne 10 miliona tona, Evropska komisija procenjuje da je potrebno po 500-550 teravat-sati električne energije iz obnovljivih izvora.
Iako su brojne evropske kompanije odustale od svojih projekata proizvodnje zelenog vodonika ili ih stavile na čekanje, finska ekonomija je, prema rečima generalnog direktora kompanije P2X Solutions Herka Plita, napravila iskorak i planove pretvorila u stvarnost.
Kapacitet u postrojenju u Harjavalti iznosi 20 megavata, a kompleks uključuje i postrojenje za proizvodnju zelenog metanola, koje tek treba da počne sa radom.
P2X planira izgradnju još dva postrojenja za vodonik
"Finska ima odličnu poziciju da postane vodeća sila u oblasti čistog vodonika i njegovih derivata, kao što su sintetička goriva, i nadamo se da će ovaj projekat inspirisati mnoge druge," istakao je Plit.
P2X Solutions planira izgradnju još dva postrojenja za proizvodnju vodonika. Planirani kapacitet u Joensu je 40 megavata, a u Oulu do 100 megavata.
Kako bi obezbedio dovoljne količine obnovljive energije za proizvodnju vodonika u Harjavalti, P2X Solutions je potpisao petogodišnji ugovor o otkupu električne energije (PPA) sa finskom kompanijom Fortum.
EU propisuje da proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora i njena potrošnja u elektrolizerima moraju biti usklađene na mesečnom nivou do kraja 2029. godine.
Nakon toga će se zahtevati usklađivanje na satnom nivou, dok spomenuti PPA sporazum važi zaključno sa 2029. godinom.
(M.A./EUpravo zato/balkangreenenergynews.com)