Klimatski samit COP29, koji se održava u Bakuu u Azerbejdžanu, okupio je predstavnike 200 zemalja koji su debatovali o gorućim temama i načinima na koje se može smanjiti jaz između razvijenih i nerazvijenih zemalja.

I dok je domaćin, predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev rekao da su "nafta i gas dar od Boga" i da ne treba kriviti zemlje jer se oslanjaju na rezerve fosilnih goriva, što je u potpunoj suprotnosti sa onim što je trebalo da bude poruka skupa, drugi zvaničnici su izneli neke drugačije stavove. Između ostalog, tražili su načine kako da se pomogne siromašnijim zemljama u borbi protiv klimatskih promena.

Lideri Zapadnog Balkana takođe su istakli posvećenost zaustavljanju posledica globalnog zagrevanja.

Srpski predsednik, Aleksandar Vučić, upozorio je da klimatske promene predstavljaju veliku opasnost po budućnost planete.

Pozvao je velike sile da obezbede mir u svetu, pre svega da reše konflikte u Ukrajini i na Bliskom istoku, kako bi mogli da se posvetimo borbi protiv klimatskih promena.

On je dodao da moramo da se bavimo sušom, poplavama, šumskim požarima, zagađenjem vazduha i vode i svime ostalim klimatskim problemima, ali da, pre toga, mora da se uspostavi mir.

Predsednica Severne Makedonije, Gordana Siljanovska-Davkova je napomenula da je klimatski samit ključan korak u globalnoj klimatskoj borbi, a hrvatski premijer Andrej Plenković je pozvao na jedinstvenu akciju podsećajući da budućnost čovečanstva zavisi od odluka koje danas donesemo.

Nekadašnji predsednik Slovenije, Borut Pahor, izrazio je posvećenost odgovornoj klimatskoj politici dok je lider Crne Gore, Jakov Milatović, rekao da je Fond za održivi razvoj dobar model za finansiranje zelenih politika.

Albanski premijer Edi Rama je, sa druge strane, preispitivao efikasnost klimatskih samita.

Umesto pripremljenog govora, poručio je prisutnima: "Šta mi, zapravo, radimo na ovim skupovima?".

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija, Antonio Gutereš, izjavio je da je važno da se smanji upotreba fosilnih goriva.

"Zvuk koji čujete je sat koji otkucava. U poslednjoj smo fazi ograničenja globalne temperature na 1,5 stepeni, a vreme nije na našoj strani", rekao je.

Prema svim procenama, ova godina će najverovatnije biti najtoplija u istoriji merenja.

(EUpravo zao/Connecting region)