U najgoroj poplavi koja je pogodila središnju Evropu u najmanje dve decenije poginule su 24 osobe, zgrade su oštećene, mostovi srušeni, a šteta se procenjuje u milijardama dolara.
Padavine najveće ikada
Izvještaj World Weather Attribution, međunarodne grupe naučnika i stručnjaka koja proučava učinke klimatskih promena na ekstremne vremenske prilike, pokazalo je da su četvorodnevne padavine koje je donela oluja Boris bile najveće ikada zabeležene u srednjoj Evropi.
U izveštaju je navdeno da su klimatske promene učinile takve kiše bar dvostruko verovatnijim i sedam posto jačim.
"Ove poplave naglašavaju razorne rezultate zagrevanja uzrokovanog fosilnim gorivima. Sve dok se nafta, plin i ugljen ne zamene obnovljivom energijom, oluje poput Borisa uzrokovaće još jače padavine, izazivajući poplave koje paralizuju privredu", izjavila je Joyce Kimutai, koautorka studije i istraživačica na Grantham institutu pri Imperial koledžu u Londonu.
Klimatske promene učinile su takve oluje intenzivnijima
Iako je kombinacija vremenskih obrazaca oluje Boris - hladnog vazduha u Alpama i vrlo toplog vazduha iznad Sredozemnog i Crnog mora - neuobičajena, izveptaj pokazuje da su klimatske promene učinile takve oluje intenzivnijima i verovatnijima.
Prema izveštaju, očekuje se da će se takva oluja pojaviti u proseku jednom svakih 100 do 300 godina u današnjoj klimi, toplijoj 1.3 stepena Celzijusa u odnosu na predindustrijsko doba.
Međutim, rečeno je da će takve oluje rezultirati sa najmanje 5 posto više kiše i događati se oko 50 posto češće nego sada ako zagrevanje u odnosu na predindustrijsko doba dostigne 2 stepena Celzijusa, što se očekuje u 2050.
(M.A./EUpravo zato/index.hr)