Nakon sednice koja je održana u Beloj kući, Vašington navodi da je carinska stopa na većinu kineskog uvoza 145%.

Predsednik SAD Donald Tramp je u sredu najavio novu carinu od 125% na robu iz Kine, ali je Bela kuća naknadno pojasnila da se ta stopa dodaje već postojećoj carini od 20%.

Carina od 20% je prethodno uvedena na uvoz kineske robe zbog, kako je Tramp rekao, uloge Pekinga u proizvodnji i distribuciji fentanila u SAD.

U dugoj objavi na sopstvenoj društvenoj mreži, Tramp je naveo da je odluka o dodatnoj carini od 125% doneta zbog toga što Kina pokazuje "nedostatak poštovanja" prema svetskim tržištima.

Četrdeset sedmi predsednik SAD dodao je da je siguran da će Peking "u bliskoj budućnosti" shvatiti da su dani kada su "pljačkali" Sjedinjene Države i druge zemlje prošlost, dodajući da njihov poslovni model nije pošten, održiv niti prihvatljiv.

Tramp je izjavio da je više od 75 zemalja kontaktiralo američke predstavnike radi pregovora i sklapanja sporazuma nakon uvođenja njegove globalne politike "recipročnih carina", pre nego što je odlučio da pauzira njihovu primenu na 90 dana.

Kina je, međutim, ostala odlučna i odbila da uđe u bilo kakve pregovore sa Sjedinjenim Državama, koje je optužila da se ponašaju kao nasilnik, što je podstaklo Trampov odgovor.

Kina je uzvratila carinama na američku robu u visini od 84%, koje su stupile na snagu u četvrtak.

Trampov potez je, čini se, bio pokušaj da se ono što je do tada bilo bez presedana - trgovinski rat Vašingtona sa većinom sveta - svede na direktan obračun između SAD i Kine.

"Pravedna stvar dobija podršku mnogih," rekao je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Lin Đijan na dnevnom brifingu u četvrtak.

On je dodao da SAD ne mogu da pridobiju podršku naroda i da će ova priča završiti neuspehom.

Kina se do sada fokusirala na Evropu, a telefonski razgovor između premijera Lija Ćijanga i predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen "poslao je pozitivnu poruku spoljnom svetu".

"Kina je spremna da sarađuje sa EU na zajedničkoj primeni važnih dogovora koje su postigli lideri Kine i EU, jača komunikaciju i razmenu, te produbljuje trgovinsku, investicionu i industrijsku saradnju između Kine i EU," izvestila je zvanična novinska agencija Sinhua.

Nakon toga usledila je video-konferencija između kineskog ministra trgovine Vang Ventaa i komesara EU za trgovinu i ekonomsku bezbednost Maroša Šefčoviča, na kojoj su razgovarali o američkim "recipročnim carinama".

Uprkos nezadovoljstvu prema Vašingtonu, nisu sve zemlje zainteresovane za savez sa Kinom, naročito one koje imaju istoriju sporova sa Pekingom.

Indija je, prema izveštajima, odbila kineski poziv na saradnju, dok je Rusija, koja se obično smatra najbližim geopolitičkim saveznikom Kine, potpuno izuzeta iz Trampovih carina.

Tajvanski ministar spoljnih poslova Lin Ćia-lung rekao je u sredu da se njegova vlada priprema za razgovore o carinama sa američkim zvaničnicima, nakon što je zemlja pogođena carinom od 32%, uprkos tome što je blizak trgovinski partner i što proizvodi većinu kompjuterskih čipova za američke kompanije.

Tramp, međutim, ostaje uveren da će njegova politika carina doneti ono što naziva "zlatnim dobom Amerike", često ponavljajući da će SAD videti "bogatstvo kakvo nikada ranije nisu imale".

Govoreći na sednici kabineta, Tramp je branio svoju politiku carina, koja je uzdrmala svetska tržišta, insistirajući da su SAD u "veoma dobroj poziciji".

"Veoma, veoma smo zadovoljni kako zemlja funkcioniše. Pokušavamo da nateramo svet da nas tretira pošteno," kazao je Tramp.

(M.A/EUpravo zato/euronews.com)