Cena kakaovca potonula je u ponedeljak u terminskim ugovorima na londonskoj berzi za 3,1 odsto u odnosu na zatvaranje trgovine na kraju prošle nedelje, na 6.171 funti po toni, što je 7.907 dolara.

Američki potrošači konzumiraju najviše čokolade u svetu, a SAD je ujedno i najveći svetski uvoznik prerađenih proizvoda od kakaoa, poput kakao putera. Takvi proizvodi stižu na američko tržište iz Evropske unije, Malezije i Indonezije, koje će od sada plaćati carine od 20, odnosno 24 i 32 odsto, respektivno.

Carine bi mogle prisvojiti američku potražnju za čokoladom, ali trgovci napominju da pad cena kakaovca donekle ograničava strah od moguće smanjene nabavke.

Očekuje se da će u glavnoj poljoprivrednoj sezoni koja traje od 1. aprila do 30. septembra najveći svetski proizvođač, Obala Slonovače, zabeležiti najgori rod u deset godina, piše SEEbiz.

Pale su i cene kafe, pa se tako arabikom u petak nakon podneva na terminskom tržištu berze ICE trgovalo po ceni od 3,7395 dolara po funti (oko 0,45 kilograma), nižoj za tri odsto u odnosu na zatvaranje trgovanja u četvrtak. Arabika je u ponedeljak pojeftinila za 0,6 odsto u odnosu na kraj trgovanja u petak, na 3,6335 dolara za funtu. Nakratko se bila spustila na samo 3,555 dolara.

Cena sorte robuste bila je u ponedeljak nakon podneva u minusu tri odsto na 4.972 dolara po toni.

Brojne pošiljke proizvođača kojima su SAD uvele najveće carine ući će "u lavirint u potrazi za potražnjom u drugim zemljama", objašnjavaju analitičari holandske banke Rabobank. Međutim, ta tražnja će uključivati i trošak efikasnosti, kažu u izveštaju.

"SAD nisu naplaćivale carine na uvoz kafe još od 18. veka i nameti će povećati troškove i dodatno zakomplikovati poslovanje američkih uvoznika i pržionica koji već muku muče s izuzetno visokim cenama kafe", istakli su trgovci.

Od decembra 2024. do marta ove godine cene arabike u terminskim ugovorima na berzi ICE porasle su čak 70 odsto zbog lošeg roda u Brazilu i drugim velikim regijama-proizvođačima.

S druge strane, najveći svetski proizvođač robuste je Vijetnam, koji zauzima treće mesto na listi dobavljača kafe za američko tržište.

SAD su najveći konzument kafe u svetu.

(M.A./EUpravo zato/biznis.rs)