U objavi na društvenoj mreži Trut mreži, Donald Tramp je saopštio da uvodi višu carinsku stopu od 125% na kineske proizvode zbog, kako je naveo, "nedostatka poštovanja koje je Kina pokazala prema svetskim tržištima“.

Tramp je izjavio da je odobrio pauzu od 90 dana u primeni trgovinskih tarifa za većinu zemalja, ali da Kina nije obuhvaćena ovom odlukom.

U svojoj objavi na društvenim mrežama, Tramp je naveo da će nove, revidirane tarife od 125% na uvoz iz Kine stupiti na snagu "odmah“, kao odgovor na, kako je rekao, "nepoštovanje koje Kina pokazuje prema svetskim tržištima“.

Tramp je isprva nagovestio da će pauza od 90 dana važiti za više od 75 zemalja koje su se obratile Vašingtonu sa željom da pregovaraju o novim trgovinskim sporazumima otkako je najavljen paket tarifa pod nazivom "Dan oslobođenja“.

Međutim, Bela kuća je kasnije pojasnila da će 90-dnevna suspenzija važiti za većinu, ako ne i za sve zemlje, i da će u međuvremenu biti na snazi "univerzalna tarifa od 10%“, dok traju pregovori.

Globalna tržišta su naglo porasla nakon objave vesti, pri čemu je indeks Dau Džons skočio za 2.000 poena u roku od nekoliko minuta.

Najnoviji paket Trampovih tarifa stupio je na snagu ubrzo nakon ponoći, a obuhvata carine od 104% na kineske proizvode, 20% na robu iz Evropske unije, 24% na Japan i 25% na Južnu Koreju.

Zvaničnici američke administracije pokušali su da umire birače, republikanske zakonodavce i direktore velikih kompanija, poručujući da su stope carina predmet pregovora, ali su dodali da bi taj proces mogao potrajati mesecima.

Kako se Tramp odlučio za takav potez?

Prema pisanju agencije Rojters, Trampovo iznenadno povlačenje carinskih mera rezultat je naglih i dramatičnih potresa na globalnim finansijskim tržištima, koje su nove carine dodatno destabilizovale. Berze su u samo nekoliko dana izbrisale bilione dolara tržišne vrednosti, a rasprodaja američkih državnih obveznica izazvala je uzbunu u Vašingtonu, navodi agencija.

Fajnenšal Tajms piše da su na Trampovu odluku uticali pritisci iz poslovnih krugova, Republikanske stranke i finansijskog sektora, koji su sve glasnije upozoravali na štetu po američku ekonomiju.

U tekstu ovog lista se navodi da je Trampova odluka bila rezultat straha od političkih i tržišnih posledica, ali i pokušaj da se ispravi politički štetan pravac bez potpunog priznanja poraza.

Isti izvor takođe podseća da deo administracije pokušava ovu odluku da predstavi kao taktički manevar u pregovorima, iako mnogi analitičari u tome vide znak nesigurne i reaktivne politike.

CNN: Tržište obveznica presudilo trgovinskoj politici

Tramp prethodnih dana nije popuštao ni pod pritiscima republikanaca, poslovnih lidera i bliskih saradnika, ponavljajući da "nikada neće promeniti svoju politiku".

Ipak, nakon oštre rasprodaje američkih državnih obveznica, koja je uznemirila čak i njegove najbliže savetnike, postalo je jasno da su ekonomske posledice ozbiljnije nego što su mnogi očekivali, piše CNN.

Prema izvorima upoznatim sa situacijom, Ministarstvo finansija imalo je ključnu ulogu u zaokretu.

Ministar Skot Besent juče je lično izneo zabrinutost Trampu, a ranije tog dana predsednik je obavešten o nagloj rasprodaji američkih obveznica – što se inače ne dešava u trenucima nestabilnosti, kada se očekuje rast potražnje za sigurnim sredstvima.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)