Evropa će smanjiti regulatorne barijere kako bi olakšala razvoj veštačke inteligencije u regionu, izjavio je francuski predsednik Emanuel Makron na samitu veštačke inteligencije u Parizu.
Evropska komesarka za tehnološki suverenitet, bezbednost i demokratiju Hena Virkunen takođe je obećala da će EU pojednostaviti svoja pravila i sprovoditi ih na način koji je povoljan za poslovanje.
"Slažem se da moramo da prilagodimo naša pravila jer imamo preopširne propise. Smanjićemo birokratiju i administrativno opterećenje za tehnološku industriju", rekao je Virkunen.
Nakon što je američki predsednik Donald Tramp ukinuo protekcionističke mere svog prethodnika za poboljšanje konkurentnosti SAD, raste pritisak na EU da zauzme mekši pristup regulisanju veštačke inteligencije kako bi pomogla evropskim tehnološkim kompanijama da ostanu u trci.
"Pojednostavićemo regulativu"
"Pojednostavićemo regulativu. Veoma je jasno da moramo da se uskladimo sa ostatkom sveta", rekao je Makron.
Mnogi učesnici dvodnevnog samita, koji je počeo u ponedeljak, pozvali su EU da ublaži svoja pravila.
"Evropska produktivnost zavisi od upotrebe ove nove tehnologije", rekao je izvršni direktor Alfabeta Sundar Pičai.
Pičai je istakao potrebu za ekosistemima inovacija i primene AI, poput onog koji se razvija u Francuskoj.
Evropski zakonodavci su prošle godine usvojili Zakon o veštačkoj inteligenciji, prvi sveobuhvatni pravni okvir za regulisanje ove tehnologije u svetu.
Veća ulaganja
Francuska se nada da će se svetski lideri na samitu složiti sa zajedničkim, neobavezujućim dokumentom koji kaže da revolucija veštačke inteligencije mora biti inkluzivna i održiva.
Međutim, ostaje nejasno da li će SAD podržati predlog.
Makron je najavio privatno ulaganje u veštačku inteligenciju u Francuskoj u iznosu od 109 milijardi evra. Među investicijama je i otvaranje podatkovnog centra francuskog startapa Mistral u širem području Pariza.
Jedan od prvih konkretnih ishoda samita je pokretanje inicijative "Trenutna veštačka inteligencija", partnerstva koje uključuje Francusku, Nemačku i industrijske divove poput Gugla i Salesforsa.
Uz početnu investiciju od 400 miliona dolara, partnerstvo će podstaći projekte od javnog interesa, kao što je omogućavanje pristupa visokokvalitetnim podacima za AI i ulaganje u alate otvorenog koda. Cilj je prikupiti do 2,5 milijardi dolara kapitala u narednih pet godina.
Osnivač inicijative Martin Tisne rekao je da je fokus na interes javnosti neophodan kako bi se izbegli negativni efekti veštačke inteligencije slični onima koje doživljavaju društvene mreže.
(EUpravo zato/Index)