Evropska komisija potpisala je Okvirnu konvenciju Saveta Evrope o veštačkoj inteligenciji, koja je zvanično otvorena za potpisivanje 5. septembra na konferenciji održanoj u Vilnjusu. Ovo je prvi međunarodni sporazum sa pravnom snagom koji ima cilj da obezbedi da sistemi veštačke inteligencije poštuju ljudska prava, demokratiju i vladavinu prava.

Kako navodi Evropska komisija, Konvencija je u potpunosti usklađena sa Zakonom EU o veštačkoj inteligenciji, koji je stupio na snagu 1. avgusta.

Potpredsednica Evropske komisije zadužena za vrednosti i transparentnost, Vera Jurova, potpisala je ovaj dokument u ime Evropske unije na neformalnoj konferenciji ministara pravde država članica Saveta Evrope, održanoj u glavnom gradu Litvanije.

U narednim mesecima, Evropska komisija planira da pripremi predlog odluke Saveta EU za ratifikaciju Konvencije, a očekuje se da Evropski parlament da svoju saglasnost.

Do sada su Konvenciju potpisale i Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Izrael, Andora, Gruzija, Island, Norveška, Moldavija i San Marino, prema saopštenju Saveta Evrope.

Da sporazum stupi na snagu što pre

Generalna sekretarka Saveta Evrope, Marija Pejčinović Burić, izrazila je nadu da će ovo biti prvi od mnogih potpisa i da će ratifikacije ubrzo uslediti, kako bi sporazum stupio na snagu što je pre moguće.

"Moramo osigurati da razvoj veštačke inteligencije podržava naše standarde, a ne da ih narušava. Okvirna konvencija je stvorena upravo s tim ciljem," izjavila je.

Savet Evrope je istakao da ovaj sporazum nudi pravni okvir koji obuhvata ceo životni ciklus sistema veštačke inteligencije, podstiče inovacije i napredak, ali istovremeno kontroliše moguće rizike po ljudska prava, demokratiju i vladavinu prava.

Okvirnu konvenciju usvojio je Komitet ministara Saveta Evrope 17. maja, a o njoj su pregovarale 46 članica Saveta Evrope, Evropska unija i 11 država koje nisu članice (Argentina, Australija, Kanada, Kostarika, Sveta stolica, Izrael, Japan, Meksiko, Peru, SAD i Urugvaj). Predstavnici privatnog sektora, civilnog društva i akademske zajednice takođe su učestvovali kao posmatrači.

Sporazum će stupiti na snagu tri meseca nakon što ga ratifikuje pet država potpisnica, uključujući najmanje tri članice Saveta Evrope. Sve zemlje širom sveta imaju pravo da potpišu Konvenciju.