Vlada Srbije donela je odluku o osnivanju Saveta za veštačku inteligenciju, čiji će zadatak biti da usklađuje i koordinira aktivnosti na sprovođenju strateškog okvira iz oblasti razvoja veštačke inteligencije, objavio je Službeni glasnik.
Zadatak Saveta biće i da prati realizaciju planiranih mera i aktivnosti, prati stanje, potrebe i standarde razvoja i primene veštačke inteligencije u Republici Srbiji i svetu.
Pored toga, Savet će imati savetodavnu ulogu i pripremati predloge, preporuke i standarde, davati mišljenja i stručna obrazloženja o svim pitanjima iz oblasti razvoja i primene veštačke inteligencije u Republici Srbiji. Definisaće i pratiće sprovođenja akcionog plana za sprovođenje aktivnosti u skladu sa Strategijom razvoja veštake inteligencije u Republici Srbiji za period 2020-2025. godine, kao i izmene i dopune te strategije i pisanje nove strategije.
Savet će organizovati i pratiti izradu zakona i podzakonskih akata koji se odnose na razvoj i primenu veštačke inteligencije u Republici Srbiji, piše RTV.
Ko čini savet?
Predsednik Saveta biće prof. dr Igor Peško, savetnik predsednika vlade, a za članove su imenovani, prof. dr Miroslav Trajanović, državni sekretar u Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, prof. dr Vladimir Crnojević, direktor Instituta Biosens (Univerzitet u Novom Sadu), prof. dr Dubravko Ćulibrk, vršilac dužnosti direktora Istraživačko-razvojnog instituta za veštačku inteligenciju Srbije, prof. dr Nenad Filipović (Univerzitet u Kragujevcu), prof. dr Svetlana Jovanović (Univerzitet u Beogradu), savetnik predsednika Narodne skupštine Stefan Badža, pukovnik Ivan Pokrajac, direktor Vojnotehničkog instituta, Aleksandar Linc-Đorđević, osnivač i direktor Data Science konferencije, Predrag Nikolić (Privredna komora Srbije), Milorad Pavlović (Bezbednosno-informativna agencija), pukovnik dr Dejan Savić (Vojnobezbednosna agencija), dr Mihailo Jovanović (Generalni sekretarijat Vlade), dr Vjekoslav Bobar, direktor poslovnog sistema Elektrodistribucije Srbije d.o.o. Beograd.
U radu Saveta, po potrebi, mogu da učestvuju i druga stručna lica. Savet može, radi izvršenja zadataka iz tačke 2. ove odluke, obrazovati podgrupe za pojedina pitanja.
Rok na koji se osniva Savet je pet godina od dana stupanja na snagu ove odluke. Za rad u Savetu predsedniku, članovima, kao i drugim angažovanim licima ne isplaćuje se naknada.
Stručne i administrativno-tehničke poslove za Savet obavlja Kabinet predsednika Vlade. Odluku o osnivanju Saveta za veštačku inteligenciju potpisao je premijer Miloš Vučević.
Slično postoji i u EU
Telo koje ima sličnu sferu delovanja postoji i na nivou Evropske unije, s tim što će imati više moći. Ono se naziva Kancelarija za veštačku inteligenciju i takođe je telo izvršne vlasti EU, Evropske komisije, kao što je Savet za veštačku inteligenciju telo izvršne vlasti u Srbiji, Vlade.
Kancelarija je osnovana krajem maja a njen cilj je da omogući omogući budući razvoj, primenu i upotrebu veštačke inteligencije na način koji podstiče društvene i ekonomske koristi i inovacije, uz istovremeno ublažavanje rizika.
“Kancelarija će igrati ključnu ulogu u primeni Zakona o veštačkoj inteligenciji, posebno u vezi sa modelima veštačke inteligencije opšte namene. Takođe će raditi na podsticanju istraživanja i inovacija u pouzdanoj veštačkoj inteligenciji i pozicioniranju EU kao lidera u međunarodnim diskusijama”, ističe EK.
Koji su joj zadaci?
Kancelarija veštačke inteligencije EU će zaposliti više od 140 zaposlenih. Osoblje će uključivati stručnjake za tehnologiju, administrativne pomoćnike, advokate, stručnjake za politiku i ekonomiste.
Kancelarija će obezbediti koherentnu primenu Zakona o veštačkoj inteligenciji. Osim toga, da bi se obezbedilo dobro i informisano donošenje odluka, Kancelarija za veštačku inteligenciju će sarađivati sa državama članicama i širom ekspertskom zajednicom kroz namenske forume i ekspertske grupe.
Kancelarija za veštačku inteligenciju će promovisati inovativni ekosistem EU za pouzdanu veštačku inteligenciju.
Konačno, Kancelarija za veštačku inteligenciju će obezbediti strateški, koherentan i efikasan evropski pristup veštačkoj inteligenciji na međunarodnom nivou, postajući globalna referentna tačka.
(JA/EUpravo zato)