Saradnik NASE Mario Rana snimio je nešto neverovatno - potencijalni udar asteroida u Saturn.
Zbog ovog, možda istorijskog događaja, Planetarni virtuelni opservatorijum i laboratorija (PVOL) uputili su hitan apel astronomima širom sveta da pomognu u potvrdi opažanja.
Iako su Saturn i Jupiter, kao gasoviti giganti, zbog svoje ogromne mase pravi mamci za asteroide, sudare je izuzetno teško posmatrati.
Za razliku od stenovitih planeta poput Zemlje, gde udar ostavlja jasan krater, na gasovitim planetama tragovi sudara brzo nestaju. Njihovi spoljni slojevi, koji se uglavnom sastoje od vodonika i helijuma, jednostavno "progutaju" svaki dokaz o udaru.
Koliko često asteroidi pogađaju Saturn?
Naučnici već dugo pokušavaju da procene učestalost ovakvih kosmičkih sudara.
Prema jednoj novijoj studiji, objekat veći od jednog kilometra udari u Saturn u proseku jednom na 3125 godina. Manji sudari verovatno su mnogo češći, a podaci sa sonde Cassini pokazali su da čak i sitniji objekti mogu izazvati talase koji se vide u Saturnovim prstenovima.
"Ovi rezultati pokazuju da je stopa udara sitnih čestica na Saturnu danas približno ista kao i na Zemlji, što je fascinantno s obzirom na to da govorimo o dva potpuno različita dela Sunčevog sistema", objasnila je još 2013. godine Linda Spilker, naučnica sa projekta Cassini.
Istorijski trenutak ili lažna uzbuna?
Iako su udari u nebeska tela relativno česti, na Zemlju godišnje padne oko 8000 meteorita, direktan udar u Saturn nikada do sada nije bio zabeležen.
Međutim, to se možda upravo promenilo.
U subotu, 5. jula, Mario Rana je snimio kratak, ali svetao bljesak na levoj strani planete. Takvi bljeskovi su karakteristični za udare i već su viđeni tokom poznatih udara objekata u Jupiter.
Ipak, naučnici pozivaju na oprez, jer ništa još nije potvrđeno.
Zbog toga je PVOL uputio hitan apel da se dostave sve dodatne snimke Saturna napravljene u subotu ujutro, kako bi se događaj mogao potvrditi ili demantovati.
"Kratak bljesak primećen je na Saturnu 5. jula 2025. godine, između 09:00 i 09:15 po univerzalnom vremenu (UT). Ključno je prikupiti sve druge video-snimke Saturna nastale u tom vremenskom intervalu", saopštio je PVOL.
(M.A./EUpravo zato/index.hr)