Nasina opservatorija za solarnu dinamiku tokom prethodnih dana snimila je snažne solarne baklje koje je Sunce emitovalo.
Inače, ova opservatorija stalno prati Sunce i njegove aktivnosti.
Tokom 13. i 14. marta Sunce je oslobodilo najjaču i najmoćniju solarnu baklju, a posledice su se osetile širom planete, naročito u radio-talasima. Istraživači koji se bave ovom oblašću nauke vode trku sa vremenom zbog snažnih solarnih oluja koje se očekuju, a koje su opasnost za tehnološke sisteme koji mogu da reaguju na taj haos i upadnu u mrak.
Nedavno je cela planeta bila pod uticajem najmoćnijeg solarnog bleska ove godine, koji je nastao iz novoformiranog hladnog i tamnog regiona na Suncu.
Šta su solarne oluje?
Snažne erupcije energije koje potiču sa Sunca, baklje i solarne erupcije, mogu uticati na radio-komunikacije, električne mreže, navigacione signale i predstavljati rizik za svemirske letelice i astronaute.
Naučnici imaju podeljena mišljenja o tome da li solarna oluja može da ošteti komunikacije na Zemlji što dovodi i do velikih finansijskih gubitaka.
Sunce predstavlja zgusnutu masu plazme, gustu vatru koju magnetno polje drži „zarobljenu”. Sunce funkcioniše po principu „magnetnog kaveza”. Kada je Sunce mirno, magnetni kavez je zatvoren, ali kada se magnetni kavez na pojedinim mestima istanji i sunčeva plazma želi da izađe napolje, tako nastaju sunčeve erupcije.
Sunčevi bljesci klase su najintenzivnije pojave na skali solarnih oluja, koje su sposobne da poremete komunikacije, oštete satelite, a mogu i da ugroze elektromagnetne mreže na Zemlji. Nastaju od sunčevih pega, hladnih područja na površini Sunca, gde se akumulira velika količina magnetne aktivnosti. Kada se ova magnetna energija oslobodi može da pokrene snažne izlive plazme i zračenja u svemir.
Erupcije koje su se dogodile sredinom maja imale su za posledicu brzu jonizaciju gornje atmosfere Zemlje. Ovaj iznenadni nalet solarnih baklji izazvao je odvajanje elektrona od molekula u najudaljenijem sloju Zemljine atmosfere, koji se tom prilikom naelektrisao. Tako su nastale smetnje u visokofrekventnim radio-signalima, prekidajući komunikaciju nekih radio-operatera širom Evrope, Azije i Bliskog istoka.
Naučnici upozoravaju da bi ovakve pojave mogle da budu mnogo ozbiljnije, jer sunčeva pega nastavlja svoju rotaciju i biće direktno okrenuta ka Zemlji u narednim danima. Svojim položajem povećava šanse za intenzivnije solarne oluje.
Nasa stalno posmatra Sunce i naše svemirsko okruženje pomoću flote svemirskih letelica koje proučavaju sve, od Sunčeve aktivnosti do solarne atmosfere, pa sve do čestica i magnetnih polja u svemiru koji okružuje Zemlju.
(EUpravo zato/RTS)