Novootkrivena planeta u svemiru, koja je "praktično iste veličine kao Zemlja", kruži oko crvene zvezde svakih 17 sati, što čini da čitava godina na toj planeti bude kraća od jednog dana na Zemlji.

Stenoviti svet na toj planeti nazvanoj Spekulus-3b, udaljen je 55 svetlosnih godina od Zemlje i otkriven je dok se kretao ispred svoje zvezde domaćina, ultra-hladnog crvenog patuljka koji je duplo manje topliji od Sunca i 100 puta manje sjajan, prenosi londonski Gardijan.

I dok su godine kratke na Speculoos-3b, dani i noći su beskrajni.

"Verujemo da se planeta rotira sinhrono, tako da je ista strana, koja se zove dnevna strana, uvek okrenuta ka zvezdi, baš kao što je i Mesec prema Zemlji. S druge strane, noćna strana je zarobljena u beskrajnoj tami", rekao je Mišel Gijon, astronom sa Univerziteta u Liježu u Belgiji i glavni autor studije.

Ovo je tek drugi planetarni sistem koji je otkriven oko jedne ovakve patuljaste zvezde, nakon detekcije sedam stenovitih svetova oko Trapista-1, još jedne hladne crvene patuljaste zvezde udaljene 40 svetlosnih godina od Zemlje.

Istraživači su uočili planetu dok je prelazila preko lica svog "Sunca", uzrokujući zatamnjenje svetlosti zvezde. Tranzit je otkriven globalnom mrežom robotskih teleskopa Speculoos (Search for Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars).

Ultra-hladne crvene i male zvezde čine oko 70 odsto zvezda u našoj galaksiji i preživljavaju oko 100 milijardi godina, što ih čini kandidatima za poslednje zvezde koje će sijati u svemiru. Zbog toga što su tako slabi i rasuti po nebu, astronomi moraju da ih posmatraju nekoliko nedelja kako bi otkrili planete koje prelaze ispred njih.

Dugi životni vek crvenih zvezda znači da planete koje orbitiraju oko njih mogu biti dovoljno tople dovoljno dugo da se život razvije. Ali u slučaju Speculoos-3b, svaki život bi se suočio sa izuzetno surovim okruženjem. Tesna orbita planete znači da je prisutno veliko zračenje, odnosno da prima 16 puta više energije po sekundi nego Zemlja.

"U takvom okruženju, prisustvo atmosfere oko planete je vrlo malo verovatno," rekao je Žilijen de Vit, planetarni naučnik sa MIT-a i kodirektor severne opservatorije Speculoos i njenog teleskopa Artemis.

(JA/EUpravo zato/Gardijan)