Kada je grupa vremešnih zgrada, iz šezdesetih godina prošlog veka, srušena na obodu Pariza, otpad nije bačen i zaboravljen.

Umesto toga, ponovo je iskorišćen za gradnju dve od sedam zgrada koje bi trebalo da čine novi stambeni kompleks sa 220 stanova od kojih će 70 biti socijalni. Izgradnja je u toku, a novi blok zgrada će stajati na potpuno istom mestu.

Nazvane "Recygénie", zgrade su prve koje koriste 100 odsto reciklirani beton. Reciklirani materijal je pomešan sa recikliranom vodom i cementom, načinjenim od recikliranog peska, proizvoda od papira i čelične šljake. Ovako nešto nikada ranije nije učinjeno u arhitekturi.

"Godinu dana smo ubeđivali naše stručnjake za beton da pređu na 100 odsto recikliranu verziju", rekao je Edelio Bermeho koji predvodi sektor inovacija u švajcarskoj kompaniji "Holcim".

Upravo je "Holcim" razvio građevinske materijale za ovaj proces nazvao "ekociklus", a saradnju su sklopili sa francuskom kompanijom "Seqens".

Pošto francuski zakon dozvoljava samo mali procenat korišćenja recikliranih materijala u novogradnji, "Holcim" je vlastima trebalo da dokaže da kvalitet nije ugrožen prelaskom na potpuno reciklirane materijale.

Superstruktura od recikliranog betona je završena prošlog decembra čime se uštedelo 6.000 tona novog materijala. Novi stanari bi trebalo da se usele ove jeseni.

Ovakav vid gradnje ne može svuda da se primeni jer nema dovoljno otpada, koji preostaje nakon rušenja zgrada, kako bi mogli da se podmire zahtevi nove gradnje.

Ipak, ekociklus privlači pažnju evropskih zemalja, pa neke od njih žele da izmene svoje propise o gradnji.

"Svaki put kada uvodite nešto novo, to mora da se događa postepeno. Mi želimo da to drastično ubrzamo jer ovo je dekada u kojoj moramo da dekarbonizujemo industriju. Nemamo mnogo vremena", naveo je Bermeho.

(EUpravo zato/Fast company)