Usvojenim izmenama i dopunama Zakona o energetici uvode se brojne novine za unapređenje funkcionisanja energetskog sistema, veća energetska sigurnost u prelasku na čiste izvore energije i usklađuje se domaći regulatorni okvir sa regulatornim okvirom EU, a veoma važno je i ukidanje moratorijuma na nuklearnu energiju u Srbiji.

Izmenama i dopunama se stvaraju uslovi za efikasno funkcionisanje organizovanog tržišta električne energije, povezivanje dan-unapred tržišta i unutar dnevnog tržišta na nivou regiona i EU, štite se sve kategorije kupaca.

Prvi put se uvode i licence za skladištenje električne energije i oslobađaju se licenciranja proizvođači električne energije za sopstvene potrebe, bez obzira na to da li se višak proizvedene energije predaje u sistem.

Ovim zakonom definisano je energetsko siromaštvo koje je objašnjeno kao stanje u kome domaćinstvo nema pristup osnovnim energetskim uslugama, koje obezbeđuju pristojan životni i zdravstveni standard.

U to spada i nedostatak pristupa adekvatnom grejanju, toploj vodi, hlađenju, osvetljenju i energiji za napajanje kućnih aparata, a koje je uzrokovano cenovnom nedostupnosti, nedovoljno raspoloživim prihodom, visokim troškovima za energiju, kao i lošom energetskom efikasnosti stambenih jedinica i socijalni status.

Zakonom se stvaraju i uslovi za osnivanje i delovanje energetskih zajednica, a novina je i obavezna sertifikacija instalatera sistema obnovljivih izvora energije (OIE).

Propisano je i donošenje Programa razvoja i upotrebe vodonika i donošenje Program razvoja proizvodnje i upotrebe toplotne energije.

Što se sigurnosti tiče, propisana je obaveza energetskim subjektima da u cilju obezbeđivanja sigurnosti snabdevanja Srbije prioritetno obezbede dovoljne količine energije i energenata potrebne za život i rad građana i poslovanje privrednih subjekata i njihovo snabdevanje energijom i energentima.

Pogled na solarne panele odozgo
onemorepicture / Thorsten Wagner / imago stock&people / Profimedia Otvara se i mogućnost osnivanja energetskih zajednica

Zakon je propisao i da je do 1. januara 2026. postupak promene snabdevača besplatan za kupca i ne može da traje duže od 21 dan od prijema zahteva kupca, a nakon toga, postupak promene snabdevača će trajati 24 časa.

U delu koji se odnosi na proizvodnju električne energije proširen je obuhvat proizvodnje struje pa pored ostalog obuhvata proizvodnju u elektranama u kojima su dve ili više tehnologija proizvodnje električne energije uključujući i objekte za skladištenje integrisani u jedinstven proizvodni sistem.

(EUpravo zato/RTV)