Čovečanstvo je od 24. jula počelo da troši resurse na ekološki kredit - sve ono što planeta Zemlja može da obnovi tokom jedne godine već je iscrpljeno, saopštila je organizacija Global Footprint Network.
Ovaj datum, poznat kao Dan ekološkog duga, svake godine dolazi sve ranije, što pokazuje da prirodne resurse trošimo znatno brže nego što Zemlja može da ih regeneriše.
Prema najnovijim podacima, trenutno koristimo resurse 1,8 puta brže nego što to ekosistemi mogu da podnesu.
Uzroci ovakve situacije uključuju prekomernu emisiju ugljen-dioksida, preveliku potrošnju vode, nekontrolisanu seču šuma i uništavanje ribljeg fonda.
Ovaj disbalans između potrošnje i mogućnosti prirode da se oporavi vodi do gubitka biodiverziteta, klimatskih promena, deforestacije i sve češćih ekstremnih vremenskih nepogoda.
Posledice su ozbiljne: od nestašice hrane i energije, preko zdravstvenih kriza, do mogućih sukoba i političke nestabilnosti. Regioni, gradovi i kompanije koje ne prepoznaju rizike ove nove realnosti suočavaju se s rastućom nesigurnošću, upozoravaju stručnjaci.
Global Footprint Network prati ekološki otisak i biokapacitet zemalja još od 1971. godine. Tada je Dan ekološkog duga padao krajem decembra, dok je danas pomeren za gotovo pet meseci unazad.
Dan kada svaka država uđe u "ekološki minus" razlikuje se od zemlje do zemlje.
Srbija je ove godine potrošila svoje godišnje resurse već 8. maja, a prošle - 23. maja.
Prva zemlja koja je ove godine prešla u ekološki dug bila je Katar, već 6. februara, dok se Luksemburg pridružio 17. februara.
Do kraja maja, sve zemlje članice EU su ušle u ekološki deficit, osim Mađarske, koja je to učinila 2. juna.
Na drugom kraju spektra nalaze se Indonezija i Urugvaj, koji će svoje godišnje prirodne resurse iscrpeti tek 18. novembra i 17. decembra.
(M.A./EUpravo zato/biznis.rs)