Nakon dosta spekulacija, Evropska komisija je otkrila koje zemlje su u najvećem riziku od deforestacije u okviru regulative EU - EUDR.
Zemlje su podeljene u kategorije visokog, standardnog i niskog rizika.
EK je izvestila da samo četiri države imaju visok rizik od deforestacije, a u pitanju su: Belorusija, Severna Koreja, Mjanmar i Rusija.
U kategoriji niskog rizika je 140 zemalja, uključujući sve članice Evropske unije.
Sistem EUDR procenjuje rizik od deforestacije u odnosu na sedam ključnih roba: stoka, kakao, kafa, palmino ulje, guma, soja i drvo. Proizvodi koji se od njih dobijaju takođe spadaju pod ovu regulativu.
Cilj je da se nadgleda rad proizvođača hrane, a snabdevanje robom iz zemalja niskog rizika je mnogo jednostavnije. Ukoliko se roba potražuje iz visokorizičnih država, procene i rizici su veliki.
Kada je reč o četiri najrizičnije zemlje, sve su pod sankcijama EU. Prema podacima organizacije "Earthsight", one su odgovorne samo za 0,07 odsto uvoza robe koja odgovara smernicama EUDR.
"Global Forest Watch" izveštava da je Rusija, primera radi, od 2020. do 2024. izgubila 5,59 hektara šuma.
Srbija u niskom riziku od deforestacije
Srbija je svrstana u kategoriju zemalja niskog rizika, što predstavlja značajnu priliku za domaće proizvođače, prerađivače i izvoznike soje, stoji u saopštenju organizacije Donau Soja.
Ova klasifikacija potencijalno donosi određene olakšice prilikom izvoza sojinih proizvoda na tržište Evropske unije.
Međutim, važno je naglasiti da status niskog rizika ne oslobađa kompanije iz Srbije koje plasiraju robu na EU tržište od obaveza koje proizlaze iz EUDR-a.
I dalje postoji zakonska obaveza prikupljanja geolokacijskih podataka parcela na kojima se soja proizvodi, potvrda o statusu bez deforestacije i legalnosti proizvodnje, kao i procena složenosti lanca snabdevanja i potencijalnog rizika od mešanja sa robom iz zemalja višeg rizika ili nepoznatog porekla.
Obaveze iz EUDR-a zvanično stupaju na snagu 30. decembra 2025. godine. Iako je Srbija dobila povoljan status, ostalo je nešto više od šest meseci za pripremu kako bi se izbegli prekidi u izvozu i potencijalne sankcije zbog neusklađenosti.
Kritike sistema EUDR
Iako je većina zemalja ocenjena kao niskorizična, mnoge kritikuju sistem EUDR.
Malezija, svrstana u zemlju standardnog rizika, poznata je po proizvodnji palminog ulja. Predstavnici tog sektora smatraju da Evropska komisija pokazuje da ima određene favorite koje potom proglašava niskorizičnim.
Grupa za zaštitu životne sredine "Mighty Earth" klasifikaciju je nazvala farsom jer smatra da države sa najvećim nivoima deforestacije nisu uvršćene u kategoriju visokog rizika.
"Procena rizika treba da pokaže kolika je verovatnoća da su govedina, soja, palmino ulje ili kakao došli u EU sa područja u kojima je nedavno sprovedena seča šuma ili su ti proizvodi ilegalno napravljeni. Umesto toga, dobili smo spisak koji pokazuje miljenike i političku trgovinu", smatra jedan od čelnika ove grupe Hulijan Oram, prenosi "Food Navigator".
"Mighty Earth" tu posebno misli na Kanadu, Ganu, Papua Novu Gvineju i Rumuniju koje su svrstane u kategoriju niskog rizika, uprkos visokim dokazima deforestacije, uništavanja šuma...
Zanimljivo je da su i proizvodi koji dolaze iz Avganistana proglašeni niskorizičnim, dok su oni iz susednog Pakistana standardnog rizika iako na tom području postoje mnoge nezakonite aktivnosti talibana.
(EUpravo zato/Food Navigator)