Toplota mora i slabe struje posebno u severnim i centralnim oblastima Jadrana, doprinele su rasprostranjenom širenju mucilagina, ili sluzi, guste, sluzave belo-žute supstance formirane od raznih mikroalgi koja se akumulira na morskom dnu.
Ta sluz je relativno jedinstvena za Jadran na talijanskoj strani, a kada more ne prima dovoljno hranljivih materija iz reke Po, ima tendenciju da se nakuplja više.
Poslednji put se ova supstanca tako značajno pojavila 1989. godine, posebno u vodama priobalnih gradova u regiji Emilija-Romanja, što je izazvalo odlazak turista.
Sluz je dosta opasna za ribolov, jer pravi probleme na motoru čamca i blokira ribarske mreže.
"Dok većina vrsta riba može da pobegne od sluzi, ona može da uguši školjke, koje su takođe ugrožene, kao i plavi rakovi koji uspevaju u toplijem Jadranu, posebno u severnim delovima.
Italijnski ribari kažu da se tako nešto nikada nije dešavalo.
"Govorimo o 30 stepeni čak i na otvorenom moru. Jadran postaje tropski. Počinjemo da viđamo vrste riba koje ranije nisu bile ovde, kao što je sabljarka, dok su razne vrste bele ribe, poput romba, skoro izumrle. Nema sumnje da se klimatske promene dešavaju", rekao je jedan od ribara.
(M.A./EUpravo zato/atvbl.rs)