Švedska ministarka finansija Elizabet Sventeson oštro je odbacila predlog Evropske unije da se prihod od viših poreza na duvan koristi za finansiranje narednog dugoročnog budžeta Unije, ocenivši ga kao "potpuno neprihvatljiv".

Predlog, koji se pominje u dokumentu nemačke Kancelarije za međunarodna pitanja u Briselu i koji je prosleđen nemačkom parlamentu, sugeriše da bi novi izvori prihoda za budžet EU za period 2028–2034. mogli da uključe i takse na elektronski otpad i duvan.

Iako ga Evropska komisija još nije zvanično potvrdila, ovaj predlog dolazi u trenutku kada najmanje 15 država članica EU traži povećanje akciza na duvanske proizvode.

Kako su mediji ranije pisali, Evropska komisija razmatra povećanje poreza na cigarete za čak 139 odsto, kao i dodatno oporezivanje alternativnih proizvoda poput e-cigareta, nikotinskih kesica i zagrevanog duvana.

Sada se i Švedska pridružila protivljenju Italije, Grčke, Rumunije i Bugarske, pre svega kako bi zaštitila snus, vlažni duvanski proizvod u obliku kesica, koji je zabranjen u EU od 1992. godine, ali je u Švedskoj legalan zahvaljujući izuzeću dogovorenom tokom procesa pristupanja EU. Dozvoljena je isključivo domaća prodaja, bez reklamiranja i izvoza u druge članice.

U objavi na mreži Iks, Sventeson je upozorila da bi predloženo rešenje dovelo do "veoma značajnog povećanja poreza na beli snus" i dodala da Komisija želi da se prihod od tog poreza "sliva u budžet EU, a ne u švedski budžet".

Navela je i da je o tome razgovarala s komesarom za klimatske promene, nultu emisiju i održivi rast Vopkeom Hekstromom, koji je zadužen i za poreska pitanja, poručivši da će "nastaviti da se bori za švedski snus".

Švedska se inače predstavlja kao primer uspešne politike smanjenja štete od duvana, navodeći da samo 5 odsto stanovništva puši i da je broj obolelih od karcinoma povezanih sa pušenjem u opadanju.

S druge strane, zdravstveni stručnjaci i zemlje poput Belgije upozoravaju da nikotinske kesice mogu biti "ulaznica u zavisnost", naročito među mladima. Dugoročne nezavisne studije o njihovom uticaju na zdravlje još uvek su ograničene.

(EUpravo zato)