Konzervativna vlada Grčke priprema zakon kojim bi se zabranili sve aromatizovane alternative duvana, odnosno klasičnih cigareta – osim prirodnog duvana i mente, saznaje Euractiv.
Iako je Atina do sada generalno bila protiv strožijih pravila za alternativne duvanske proizvode i protiv poziva da se oni tretiraju kao obične cigarete, politički pritisak da se uvedu oštrije mere raste. Planirana zabrana deo je šireg zakona koji ima cilj da ograniči pristup alkoholu i duvanu među maloletnicima, nakon nekoliko incidenata u kojima su tinejdžeri kolabirali u noćnim klubovima usled prekomerne konzumacije alkohola.
Predlog zakona predviđa povlačenje sa tržišta aroma poput čokolade, keksa, lubenice i viskija – koje su posebno popularne među mladima. Time bi bio pogođen sektor koji zapošljava oko 10.000 ljudi, uključujući 2.000 specijalizovanih prodavnica.
Zakon je, prema izvorima, u "završnoj fazi interne konsultacije", ali još nije izvesno da li će zabrana aroma opstati u konačnoj verziji zakona.
Nisu svi saglasni
Pravno gledano, potpuna zabrana nije jednostavna, jer zahteva odobrenje Evropske komisije i može potrajati i do šest meseci.
Međutim, s obzirom da prethodne mere nisu dale rezultate – u Grčkoj i dalje puši više od 35 odsto stanovništva, prema poslednjem Eurobarometru – drastične mere mogle bi imati više smisla.
Analitičari u Atini smatraju da je zakon korak u dobrom pravcu, pre svega jer se bavi problemom pristupa alkoholu i duvanu među maloletnicima. Na primer, zakon bi omogućio vlastima da zatvore radnje i klubove koji prodaju alkohol ili duvan maloletnicima, a prekršaji bi se preklasifikovali iz administrativnih u krivična dela.
Ipak, pojedini zvaničnici izvan Ministarstva zdravlja, kao i deo duvanske industrije, dovode u pitanje to što se zabrana aroma uopšte nalazi u zakonu čiji je fokus navodno zaštita maloletnika.
"Potpuna zabrana nema smisla jer kažnjava i odrasle korisnike", rekao je jedan izvor iz industrije. On objašnjava da u drugim zemljama, poput Velike Britanije, aromatizovani proizvodi ostaju dostupni i promovišu se kao sredstvo za odvikavanje od klasičnih cigareta.
Istovremeno, udruženje trgovaca elektronskim cigaretama upozorilo je u pismu vladi, u koje je Euractiv imao uvid, da bi potpuna zabrana dovela do toga da 400.000 korisnika pređe na "nekontrolisano" crno tržište.
Ipak, sedam zemalja EU već je uvelo slične zabrane – među njima su Finska, Letonija, Litvanija, Estonija, Danska, Holandija i Mađarska.
Na nivou EU
Ova inicijativa dolazi u trenutku kada su članice EU sve podeljenije oko toga da li bi Evropska komisija trebalo da ažurira zakone koji se odnose na duvan – uključujući pravila o oglašavanju, oporezivanju i sastavu proizvoda.
Elektronske cigarete, zagrevani duvan i nikotinske kesice značajno su povećale svoje prisustvo na tržištu EU, što vrši dodatni pritisak na kreatore politika da ih strože regulišu.
Dok neke zemlje, poput Holandije i Španije, pozivaju na hitnu akciju, druge – kao što je Italija – zalažu se za odlaganje, iz straha da bi više poreze mogli dodatno da poguraju inflaciju.
(EUpravo zato/Euractiv)