Rastuće cene nekretnina i sve manja dostupnost stanova postali su jedan od gorućih problema za milione građana širom Evrope, naročito za mlade. Inicijativa za pristupačno stanovanje (affordable housing) sve je češće tema evropskih rasprava jer se pokazuje da tržište samo ne može da obezbedi rešenje.

O ovoj temi razgovarali smo sa poslanikom u Evropskom parlamentu iz redova S&D grupe, Markom Vešligajem, koji je za EUpravo zato govorio o značaju inicijative, ali i o tome šta još mora da se preduzme da bi pravo na stanovanje postalo realnost za sve.

On se fokusirao na hrvatsko tržište i rekao da je osnovno ljudsko pravo, pravo na stanovanje, danas nedostupno mnogima iako bi trebalo da je moguće svima.

"Problem je u tome što mladi ljudi ne mogu da priušte kupovinu, ali često ni iznajmljivanje stana, pokazalo je jedno istraživanje do kog sam došao i to čak 70 posto njih. Situacija je veoma zabrinjavajuća, cene stanova rastu i zabeležili smo najveće skokove u Evropi. Čini se da je stanje van kontrole. Mnogi stanovi se kupuju gotovinom, bez ikakve kontrole porekla novca. Dosta je problematična i cela poreska politika", rekao je za naš portal.

Tzv. "priuštivo stanovanje" još jedan je od problema koje Evropa ne može da ignoriše, složni su donekle u oceni, kako deo javnosti tako i stručnjaci. Potreba konkretnog reagovanja i snažne intervencije javnog sektora očigledna je, a prvi korak mora biti obezbeđivanje sredstava za javna ulaganja u stanovanje.

To smatra i Vešligaj, koji nam je objasnio da je potrebno otvoriti direktne linije podrške prema gradovima, opštinama, lokalnim i regionalnim samoupravama, koje zatim, u saradnji sa državom i evropskim fondovima, mogu da sprovode konkretne projekte.

Šta je tzv. priuštivo stanovanje?

"Affordable housing" (tzv. priuštivo stanovanje) odnosi se na stanove i kuće čija cena je pristupačna ljudima sa srednjim i nižim prihodima, tj. da za stanovanje ne troše nesrazmerno veliki deo mesečnog budžeta.

"Takođe, moramo pronaći način da se aktiviraju prazni stanovi, kojih u Hrvatskoj ima mnogo. Kao socijalisti i demokrati, već smo izašli sa konkretnim predlozima kako da se ovo pitanje sistemski reši, od ograničavanja privatizacije javnih stanova, do postavljanja jasnih pravila za iznajmljivanje i uvođenja potpune transparentnosti u stambenoj politici", objasnio je.

Predstavljen predlog Odboru za stanovanje u Evropskom parlamentu

Evrosposlanik iz redova S&D grupe nedavno je predstavio predlog Odboru za stanovanje u Evropskom parlamentu, kojim se traži uspostavljanje registra svih transakcija kupovine i prodaje nekretnina, a sve sa ciljem da se spreči cirkulacija gotovine koja ide na ruku "spekulantima i finansijalizaciji tržišta".

"Beč je najbolji primer rešavanja ovog problema na dobar način. Ovaj grad ima dugu tradiciju stambene politike, ona funkcioniše već više od jednog veka. Tamo gotovo 60 posto stanovništva živi u nekoj vrsti subvencionisanog stanovanja. Bilo da su to gradski stanovi koje gradi lokalna samouprava, bilo da su to stanovi izgrađeni kroz stambene zadruge, rezultat je isti – postoji stalna ponuda stanova na tržištu, što pomaže u držanju cena pod kontrolom", izjavio je poslanik i dodao da je ovo primer kako javni sektor može da interveniše i obezbedi dostupno stanovanje građanima svih kategorija.

Posebna pažnja, naglasio je, posvećuje se najranjivijim grupama, koje takođe imaju pravo na korišćenje tih društvenih stanova, a Beč je sjajan primer kako se stambena politika može voditi odgovorno i u interesu građana – uz upotrebu javnih sredstava.

Kako se institucije bore protiv ovog problema?

Institucije Evropske unije, prepoznajući krizu koju skokovi cena nekretnina mogu izazvati, kao udar na socijalnu koheziju i mobilnost mladih i radnika, pokrenule su inicijativu za "Affordable Housing". 

primer socijalističke gradnje u beogradu
Foto: Stefan Stojanović

Inicijativa za pristupačno stanovanje najavljena je u okviru strategije talasa obnove Komisije za Evropu, koja ima za cilj da unapredi energetsku efikasnost zgrada, stvori nova radna mesta i poboljša kvalitet života. Ova strategija ima nameru da najmanje udvostruči stope obnove u EU uklanjanjem dugogodišnjih prepreka za energetsku i resursno efikasnu obnovu, kao i unapređenjem ponovne upotrebe i reciklaže. Do 2030. godine, sektor građevinarstva mogao bi da vidi renoviranje 35 miliona zgrada i otvaranje do 160.000 dodatnih zelenih radnih mesta.

Talas obnove će podržati nova ulaganja tokom dužeg vremenskog perioda, počevši od javnih i energetski neefikasnih zgrada. Ovo će podstaći digitalizaciju i stvoriti mogućnosti za zapošljavanje i rast duž celog lanca snabdevanja u oblasti obnove.

Kao deo ove strategije, inicijativa za pristupačno stanovanje ima za cilj da obezbedi da i socijalni i pristupačni stambeni objekti imaju koristi od talasa obnove. Ona će garantovati pristup lokalnih socijalnih i pristupačnih stambenih projekata neophodnim tehničkim i inovacionim kapacitetima i podršci za projekte, kroz:

  • pilotiranje 100 svetionika-distrikata za obnovu i izgradnju sa pristupom pametnog susedstva, fokusiranog na energetsku efikasnost, kvalitet života i inovacije, uz obezbeđivanje planova za replikaciju koji mogu podržati druge projekte širom Evrope;
  • mobilizaciju međusektorskih partnerstava i njihovo povezivanje sa lokalnim akterima, kao što su subjekti socijalne ekonomije, mala i srednja preduzeća aktivna u građevinskom ili sektoru obnovljivih izvora energije, lokalne vlasti i tela, stambene asocijacije, investitori i civilno društvo;
  • promovisanje efikasnog pristupa i upotrebe inovativnih procesa, kao što su kružno i modularno građenje, proizvodnja obnovljive energije, kao i modeli angažovanja koji osnažuju stanare i lokalne zajednice.

(EUpravo zato.rs)