Vezivanje sigurnosnog pojasa u automobila je za mnoge još uvek neshvatljiva radnja, a posledice mogu biti kobne u slučaju sudara. To se posebno odnosi na putnike na zadnjem sedištu vozila, koji i dalje imaju naviku dase voze bez pojasa i time ugrožavaju sebe i one koji sede ispred njih.

Zbog toga je Belgija pripremila izmene svog Zakona o drumskom saobraćaju koje će biti aktivne od 1. septembra, piše HAK Revija.

Uz niz dodataka, vredi pomenuti i kaznu za sve putnike u vozilu ako jedan od njih nije vezan pojasom. Uglavnom, nevezano lice će platiti 100 evra, ali isto toliko će platiti i vozač i ostali putnici u vozilu, čak i ako su vezani. Oni će biti kažnjeni zbog propusta da utiču na osobu koja nije vezana. Konačno, sve osobe u automobilu, na primer, platiće 150 evra ako je neko od putnika koji nisu vezani dete.

Među vozačima postoji uvreženo mišljenje da je zadnje sedište, posebno zadnje sedište iza vozača, najbezbednije mesto u automobilu.

Međutim, istraživanje o nesrećama koje je sprovelo Nemačko udruženje osiguravajućih kuća od nezgoda pokazuje sasvim drugačije. Analize ove organizacije navode da je deset odsto povređenih u saobraćajnim nezgodama sedelo na zadnjem sedištu. Međutim, ovaj broj treba uzeti sa rezervom jer nije isti broj putnika koji sede na prednjim i zadnjim sedištima.

Kako je u Srbiji?

U Srbiji je slična situacija. Naime, visoke kazne jedva su naterale vozače da počnu da vezuju sigurnosni pojas. Suvozači se takođe revnosno pridržavaju ovog pravila, ali oni koji sede pozadi i dalje retko kada to urade.

Nevezivanje pojasa na zadnjem sedištu automobila je saobraćajni prekršaj koji ogromna većina pravi, a kazne su velike.

One se izriču na licu mesta prilikom kontrole saobraćajne policije i iznose 10.000 dinara. Ipak, ona na kraju može biti i upola manja – 5.000 dinara, ako se plati u roku od osam dana.

Iako je obaveza vezivanja pojasa na zadnjem sedištu propisana još 2009. godine, praksa pokazuje da se i 15 godina od kako je ta odredba Zakona o bezbednosti saobraćaja (ZBS) stupila na snagu, ona mahom ne primenjuje, odnosno, da tek svaki peti putnik koji sedi na zadnjem sedištu koristi pojas.

Kada je ova odredba uvedena u praksu, kazna za nevezivanje pojasa na zadnjem sedištu iznosila je 5.000 dinara, ali je od 2018. godine dvostruko pooštrena. Tada je doneta oduka o promeni visine kazne na 10.000 dinara.

(JA/EUpravo zato/Poslovni.hr)