Evropska komisija je konačno objavila dugo očekivani radni program za budžet zdravstva u 2025. godini, vredan 571 milion evra, u okviru inicijative EU4Health, pokrenute nakon pandemije COVID-19 sa ciljem jačanja javnog zdravlja u Uniji.

Međutim, organizacije civilnog društva upozoravaju da su kašnjenje i smanjenje sredstava već naneli ozbiljnu štetu jer je došlo do otpuštanja zaposlenih i obustavljanja važnih aktivnosti.

Portparol Komisije objasnio je da su razlozi za kašnjenje brojni, uključujući promenu sastava Komisije u decembru 2024. godine, kao i prilagođavanje novim zadacima komesara, koji su izabrani u septembru prethodne godine.

Takođe, deo sredstava preusmeren je na druge prioritete, uključujući milijardu evra iz programa EU4Healthza podršku Ukrajini, što je najavljeno još u februaru 2024.

Problem je struktura novog programa

Ipak, ono što najviše brine zdravstvene nevladine organizacije jeste struktura novog programa, koji u potpunosti ukida operativne grantove, sredstva namenjena osnovnom radu organizacija, i ostavlja samo projektne grantove, koji se dodeljuju za pojedinačne aktivnosti.

"To ne znači da NVO neće moći da učestvuju, već samo da sada finansiranje funkcioniše drugačije", rekao je portparol Komisije za Euronews, objašnjavajući prelazak na projektne umesto operativnih grantova.

Za mnoge organizacije, međutim, ovaj "tehnički" potez predstavlja suštinsku promenu. Njihov ključni rad, poput aktivnosti u oblasti digitalnog zdravlja ili zagađenja vazduha, teško se uklapa u vremenski ograničene, projektno orijentisane formate.

Lekar i pacijent
Lekar i pacijent Foto: Shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A

"Preživljavamo" umesto da radimo

Kašnjenje u objavljivanju programa dovelo je do toga da brojne zdravstvene organizacije nisu mogle da planiraju svoj rad ili obezbede privremeno finansiranje. Mnoge su morale da smanje broj zaposlenih i prekinu aktivnosti.

"Ukinuti operativni grantovi doveli su nas u režim preživljavanja, posebno nas kao veliku organizaciju koja se godinama oslanjala na tu vrstu podrške", rekla je Milka Sokolović, direktorka Evropske alijanse za javno zdravlje (EPHA).

EPHA, jedna od najvećih zdravstvenih organizacija civilnog društva u Evropi, bila je prinuđena da ove godine smanji broj zaposlenih za čak 40 odsto.

Sličnu kritiku uputila je i organizacija EURORDIS, koja zastupa interese pacijenata sa retkim bolestima.

"Žalosno je što Program rada EU4Health za 2025. ne samo da potvrđuje ukidanje operativnih grantova za zdravstvene NVO, već praktično ne nudi nikakve alternativne izvore finansiranja", rekla je direktorka EURORDIS-a, Virginie Bros-Facer.

Florence Berteletti iz Evropske alijanse za politiku o alkoholu podseća da je upravo DG SANTE (zdravstvena služba Komisije) proteklih 20 godina prepoznavala operativne grantove kao ključni mehanizam za dijalog između civilnog društva i EU institucija.

Dodaje i da su ta sredstva činila svega 1 odsto ukupnog budžeta za zdravstvo, ali da bez njih mnoge organizacije neće moći da opstanu niti da ispune svoju osnovnu misiju.

Sve manje mesta za civilno društvo u EU

Nedostatak sredstava dolazi u trenutku kada raste zabrinutost zbog sve manjeg prostora za delovanje civilnog društva u EU. Kritike sa desnice, posebno usmerene na finansiranje ekoloških NVO, dodatno pogoršavaju situaciju.

Za Milku Sokolović, podrška EU NVO sektoru nije luksuz, već neophodna protivteža uticaju bogatih privatnih lobija.

"Ona nam omogućava da budemo čuvari demokratije u trenutku kada se demokratske vrednosti povlače. Bez toga, komercijalni interesi će nesmetano oblikovati odluke EU. A to prevazilazi zdravstvo", upozorava ona.

Pored toga, sve je manje prostora za zdravstvo u prioritetima EU u poređenju sa početkom programa EU4Health, koji je sa budžetom od 5,3 milijarde evra zamišljen kao prvi samostalni zdravstveni program EU.

(EUpravo zato/Euronews)