Vlada premijera Kira Starmera je saopštila da nema nameru da Veliku Britaniju vrati u Erasmus+, program EU uz pomoć koga mladi mogu da studiraju u inostranstvu.
Britanija je napustila program studentske razmene u okviru Bregzita što je razbesnelo akademce, omladinske grupe i druge koji žele da se ta odluka promeni.
Ipak, sve topliji odnosi između Londona i Brisela nakon izbora probudili su priče da bi Britanija mogla da se vrati Erasmus plusu.
"Radićemo na tome da obnovimo saradnju sa našim evropskim prijateljima kako bismo učvrstili veze, osigurali bezbednosni savez i suočili se sa preprekama na nivou čitavog Ujedinjenog Kraljevstva. Takođe nastavljamo da sarađujemo sa sektorom visokog obrazovanja kako bi naši vodeći univerziteti u svetu i ubuduće privlačili najbolje... Međutim, nemamo planove da obnovimo učešće u programu Erasmus plus", naveo je portparol britanske vlade za Politiko.
Prema anketi Politika, 51 odsto britanskih glasača veruje da bi povratak Erasmusu bio dobra ideja, a samo 15 procenata se tome protivi.
Šta nudi Erasmus+?
Erasmus+ stipendija obuhvata plaćenu školarinu i mesečni iznos kojim se pokrivaju troškovi života tokom boravka u inostranstvu. Iznos zavisi od zemlje do zemlje, kao i od vrste razmene.
Putni troškovi najčešće nisu pokriveni, osim ukoliko studenti odlaze u neku od trećih zemalja koje ne učestvuju punopravno u programu. Prijavom za mobilnost, kandidat se automatski prijavljuje i za Erazmus+ stipendiju.
U slučaju studentskih razmena, praksi i dugoročnih kombinovanih mobilnosti, stipendije za pokrivanje troškova života studenti dobijaju na mesečnom nivou a iznosi zavise od zemlje u kojoj se mobilnost realizuje.
Na primer, u Danskoj, FUnskoj, Grčkoj, Španiji i zemljama sa višim životnim troškovima od Srbije, prima se na mesečnom nivou 700 evra. Dok u zemljama sa životnim troškovima poput onih u Srbiji, kao što je Bugarska, Hrvatska, Češka, Slovačka, Slovenija, Turska – prihod je 540 evra. U svim ostalim zemljama koje učestvuju u programu, mesečni prihod je takođe 700 evra.
Pored toga, studenti koji idu u drugu zemlju u svrhu obavljanja stručne prakse u nekoj od država članica Evropske unije i trećih zemalja pridruženih Erazmus+ programu imaju pravo na dodatna sredstva za individualne troškove u iznosu od 150 evra mesečno.
Opšti uslov za prijavu na konkurs za mobilnost je posedovanje statusa studenta na visokoškolskoj ustanovi (VŠU) koja raspisuje konkurs. I u slučaju studentskih praksi, kandidat mora imati status studenta u trenutku prijave na konkurs ali se sama praksa može realizovati i do godinu dana nakon završetka studija.
(EUpravo zato/Politico)