Francuska će pokrenuti proces za zabranu korišćenja mobilnih telefona u školama za učenike do 15 godina, nastojeći da deci omogući "digitalnu pauzu" koja bi, ako se proceni da je uspešna, mogla da bude uvedena širom zemlje od januara.

Nešto manje od 200 srednjih škola učestvovaće u eksperimentu koji će od mladih zahtevati da predaju telefone po dolasku u školu. Zabrana uređaja ide i dalje u odnosu na zakon iz 2018. koji je zabranio učenicima osnovnih i srednjih škola da koriste svoje telefone u prostorijama, ali im je omogućio da ih zadrže u posedu.

Najavljujući sudski pretres na ovu temu, vršilac dužnosti ministra obrazovanja, Nikol Belube, rekla je da je cilj bio da se mladima pruži "digitalna pauza". Ako se suđenje pokaže uspešnim, zabrana će biti uvedena u sve škole od januara, rekla je Belube.

Komisija koju je osnovao predsednik Francuske Emanuel Makron izrazila je zabrinutost da preterano izlaganje dece ekranima ima štetan uticaj na njihovo zdravlje i razvoj.

Francuski predsednik Emanuel Makron
Lemouton Stephane/Pool/ABACA / Abaca Press / Profimedia Francuski predsednik Emanuel Makron

U izveštaju od 140 stranica objavljenom u martu zaključuje se da postoji "veoma jasan konsenzus o direktnim i indirektnim negativnim efektima digitalnih uređaja. Oni utiču na san, na nedostatak fizičke aktivnosti, a mogu da budu i uzrok prekomerne težine, pa čak i gojaznosti”.

U njemu se navodi da "hiper" upotreba telefona i druge digitalne tehnologije nije loša samo za decu, već i za "društvo i civilizaciju".

Izveštaj preporučuje da se upotreba mobilnih telefona dece kontroliše u fazama: bez mobilnih telefona najmanje do 11. godine, bez pristupa internetu između 11 i 13 kao i telefona sa internetom, kao i bez pristupa društvenim mrežama pre 15.

Takođe je sugerisano da deca mlađa od tri godine uopšte ne bi trebalo da budu izložena digitalnim uređajima, za koje je rečeno da "nisu neophodni za zdrav razvoj deteta".

"Moramo staviti digitalni alat na njegovo mesto. Do najmanje šest godina dete nema potrebu za digitalnim uređajem da bi se razvilo. Moramo još jednom da naučimo roditelje kako da se igraju sa svojom decom", rekao je Servan Mouton, neurolog i neurofiziolog koji je bio u komisiji.

Tema u Evropi

O zabrani telefona u školama se već dugo raspravlja širom Evrope. U zemljama u kojima postoje zabrane ovo je najčešće ograničeno na njihovu upotrebu i ne zahtevaju da ih deca predaju.

U Nemačkoj nema formalnih ograničenja, ali većina škola je zabranila upotrebu mobilnih telefona i digitalnih uređaja u učionicama osim u obrazovne svrhe. Takozvana zabrana je na snazi u učionicama holandskih srednjih škola od početka ove godine, ali kao preporuka, a ne zakonska obaveza. Od ove školske godine direktiva će važiti i za osnovne škole.

Italija je rano uvela zabranu telefoniranja u školama, 2007. godine, pre nego što je ublažila ovu meru 2017. i ponovo je uvela 2022. Primenjuje se na sve starosne grupe.

U februaru ove godine, britanska vlada je izdala smernice za škole "o zabrani korišćenja mobilnih telefona tokom celog školskog dana", ali je rekla da pojedinačni direktori i lideri odlučuju o politici korišćenja telefona.

Portugal eksperimentiše sa kompromisom uvođenjem određenog broja dana bez telefona u školama svakog meseca, dok su u Španiji škole u nekim autonomnim regionima uvele zabranu, ali ne postoji zabrana širom zemlje.

(JA/EUpravo zato/Gardijan)