Iako se često čuje fraza "na mladima svet ostaje", činjenica je da oni već danas čine neverovatne stvari, a tako je i u našoj zemlji.
Prema istraživanju UNICEF-a iz aprila i maja, nešto više od trećine mladih u Srbiji, uzrasta od 15 do 19 godina, istaklo je da nema pristup digitalnim tehnologijama u nastavi mimo časova koji su za to predviđeni.
Izazovi su veliki i u nastavku školovanja. Ipak, srpski srednjoškolci i studenti prevazilaze sve prepreke i uspešni su u pravljenju aplikacija koje mnogima mogu da olakšaju život.
Bilo da je u pitanju pomoć tokom učenja, vožnje ili ljudima sa invaliditetom, naši genijalci nude rešenja, a mi ćemo predstaviti samo neke inovativne ideje.
Pojedine ideje su zaživele u praksi, a neke još čekaju na realizaciju. Bilo kako bilo, sve mogu biti vrlo korisne.
Help hendikep - kako pronaći pristupačne lokacije u Srbiji
Miloš Resanović je osmislio aplikaciju "Help hendikep" koja predstavlja mapu pristupačnosti i pomaže osobama sa hendikepom vide da li su objekti u koje žele da idu dovoljno pristupačni.
"Aplikacija funkcioniše tako što osobe izaberu grad, kategoriju i karakteristike željene lokacije i na mapi se prikazuju svi objekti koji ispunjavaju date karakteristike", objasnio je Resanović.
Svi registrovani korisnici mogu besplatno da unesu pristupačne lokacije na mapu, a applikacija je, prvenstveno, namenjena osobama sa otežanim kretanjem.
Njegovu aplikaciju je podržala Privredna komora Srbije, a trebalo bi da se sve velike firme i državne institucije uključe kako bi što veći broj lokacija bio unet na mapu.
Spasavanje vlasnika automobila nakon nesreća
Luka, Teodora, Đorđe, Marko i Petra su, dok su bili učenici trećeg razreda gimnazije “Dušan Trivunac Dragaš” iz Svrljiga, predstavili izum koji bi mnogima mogao da spasi život nakon saobraćajnih nesreća.
Osmislili su sistem koji, kada se dogodi saobraćajna nesreća, automatski šalje signal centrali da bi se alarmirali policija, vatrogasci i Hitna pomoć. Na osnovu signala te službe mogu da lociraju automobil i brzo reaguju.
Ne morate da brinete zbog ravnih stopala
Studenti iz Niša su odlučili da se pozabave problemom koji pogađa 65 odsto dece širom sveta - a to su ravna stopala.
Studentski startap koga čine studenti elektronike i medicine, poreklom iz Pirota, osmislio je aplikaciju koja omogućuje blagovremeno otkrivanje deformiteta stopala kod dece i ravnih tabana.
"ArchFix" funkcioniše tako što na osnovu otiska stopala detektuje stepen deformiteta stopala i na osnovu toga dalje se ide ka rešavanju tog problema.
U septembru bi trebalo da se lansira na našem tržištu, dok će verzija za Evropu biti dostupna do 2026. godine.
Uređaj koji upozorava kupače da nije bezbedno
Tim koji čini petoro doskorašnjih đaka Tehničke škole Pirot razvio je uređaj za merenje promena vodostaja reke usled ispuštanja jezera ili drugih faktora, koji uz pomoć audio-vizuelne signalizacije upozorava kupače da nije bezbedno da budu u reci. On i beleži podatke i obaveštava korisnike o tome da li je bezbedno biti na reci putem sajta i notifikacija na telefonu.
U timu "Hydro Heroes" su bili Isidora Živković, Jovan Đelić, Mihajlo Tošić, Mateja Simić i Nemanja Đorđević, kao i mentor Dušan Stanković.
Za dalju realizaciju ovog rešenja, pored finansijske podrške od 100.000 dinara koje su dobili od UNICEF-a, biće neophodna podrška lokalne samouprave, dalja saradnja sa Tehničkom školom, ali i sa ostalim akterima koji mogu pomoći da se instalacijom ovih uređaja podigne svest o rizicima na reci i sačuvaju životi, naveo je njihov mentor Dušan Stanković.
Svih petoro maturanata, članova tima "Heroji vode" već je upisalo fakultete i spremno je za nove kreativne izazove.
Nauči kolo onlajn!
Nikola Blagojević, student Elektronskog fakulteta u Nišu, godinama igra folklor, pa je rešio da to znanje prenese i drugima, ali elektronskim putem.
"'Nauči kolo' je platforma o folkloru sa onlajn kursevima, što pruža mogućnost korisnicima da uče izvorne igre svog kraja, ali i svih krajeva u kojima je naš narod živeo. Započeo sam rad prošle godine u maju i radio sam sâm do januara ove godine. Tada sam shvatio da mi je potreban tim, jer je posao ogroman. Onda sam rešio da angažujem prijatelje koji gaje ljubav prema folkloru istu koliko i ja“, rekao je Blagojević.
Na ideju je došao nakon razgovora sa ljudima iz dijaspore jer je zaključio da im tradicionalne srpske igre nisu dostupne.
Ideja je da platforma krene sa radom od 1. septembra, a nalaziće se i na adresi naucikolo.com.
Kurseve će držati stručnjaci koji će osim objašnjenja o kolu, edukovati polaznike o tradiciji.
Lakše snalaženje na aerodromima
Putovanja nekada mogu biti stresna pogotovo kada strahujete da nećete uspeti da se snađete na aerodromu, posebno u inostranstvu.
Upravo o tome su razmišljali studenti iz Gornjeg Milanovca Milan Jevtović i Luka Mijatović, a svoju aplikaciju su predstavili u Njujorku tokom stručnog usavršavanja.
"Dok smo putovali smo shvatili da je ljudima veliki problem kada im je let otkazan ili pomeren. I onda smo krenuli da radimo u tom smeru", rekao je Mijatović za RTS.
Dvojac planira da aplikaciju uskoro potpuno softerski razvije i prvo je testira na beogradskom aerodromu, a mi se nadamo da će ideja brzo zaživeti.
(EUpravo zato)