Papa Franja odobrio je dekret kojim se priznaju "herojske vrline" katalonskog arhitekte Antonija Gaudija, poznatog kao "Božji arhitekta" zbog svog monumentalnog dela – bazilike Sagrada Familija u Barseloni. Ovim činom, Gaudi je napravio još jedan korak ka kanonizaciji, odnosno proglašenju za sveca.
Vest dolazi nakon što je papa, iako se još oporavljao od respiratorne infekcije, primio italijanskog kardinala Marčela Semerara, prefekta Dikasterijuma za kauze svetaca (Dikasterijum za kauze svetaca je vatikanska institucija - ranije poznata kao Kongregacija za kauze svetaca - zadužena za vođenje i nadzor svih procesa kojima se neka osoba može proglasiti blaženom ili svetom), i potpisao niz dekreta, među kojima je i onaj o Gaudiju.
Iako je bio laik, Vatikan je dozvolio da Gaudi bude sahranjen u kripti Sagrade Familije, crkve koju je sam projektovao. Proces beatifikacije sada je u toku u Rimu, a posebni crkveni tribunal će ispitati da li se dogodilo neko čudesno delo koje se može povezati sa Gaudijem.
Očekuje se da će izgradnja Sagrade Familije biti završena 2026. godine, tačno vek nakon Gaudijeve smrti. Po završetku njenih tornjeva, ova bazilika postaće najviša katedrala na svetu.
Put do svetosti u Katoličkoj crkvi
Put do proglašenja svecem u Katoličkoj crkvi obuhvata više faza: najpre se osoba proglašava za "Božjeg slugu", zatim za "časnog", potom za "blaženog", i na kraju za sveca.
Gaudi, koji je rođen 25. juna 1852. godine, a preminuo 10. juna 1926. u Barseloni, već je priznat kao "Božji sluga" i sada se nalazi u drugoj fazi – kandidata za "časnog". Taj status dobijaju preminule osobe za koje se utvrdi da su živele vrline na herojski način. Nakon toga, da bi bio proglašen blaženim, potrebno je crkveno priznanje čuda ostvarenog njegovim posredovanjem. Za kanonizaciju, odnosno proglašenje za sveca, potrebna su dva čuda – jedno za beatifikaciju i drugo za sam čin svetosti, oba dokazana kao rezultat njegovog zagovora.
Kao jedan od mogućih dokaza čuda, navodi se slučaj žene iz Reusa koja tvrdi da je povratila vid zahvaljujući molitvama upućenim Gaudiju. Takođe, deo dokumentacije čine i svedočenja savremenika i biografije koje ukazuju na njegovu pobožnost.
Tri decenije zalaganja za Gaudijevu svetost
Proces beatifikacije formalno je pokrenut 1992. godine osnivanjem Udruženja za beatifikaciju Antonija Gaudija, na čijem čelu se nalazi Hoze Manuel Almuzara. Prema navodima ovog udruženja, Gaudi je bio "svedok vere, duboko religiozan čovek, izuzetan posmatrač prirode i briljantan arhitekta koji je svojom inovativnošću promenio tok moderne arhitekture".
Njegova vera, kako se ističe, najsnažnije je izražena u njegovom životnom delu – bazilici Sagrada Familija.
Papa Benedikt XVI: Gaudi je spojio veru i umetnost
U martu 2000. godine, Sveta stolica je zvanično odobrila početak biskupijskog postupka beatifikacije, što je dovelo do formiranja tribunala zaduženog za ispitivanje njegove reputacije svetosti.
Tokom posete Španiji 2010. godine, papa Benedikt XVI, koji je tada i posvetio Sagradu Familiju, opisao je Gaudija kao "briljantnog arhitektu i doslednog hrišćanina koji je uspeo da prevaziđe jaz između ljudske i hrišćanske svesti, između ovozemaljskog života i vere u večni život, između lepote stvorenog i Boga kao izvora svake lepote".
(EUpravo zato/Euronews)