Poglavar Rimokatoličke crkve, papa Franjo, formalno je započeo Svetu godinu 2025. na Badnji dan 24. decembra. U pitanju je drevna crkvena tradicija koja poziva vernike da krenu na hodočašće u Rim. U pitanju je jubilej koji je posvećen promovisanju svetosti života, učvršćivanju vere, podsticanju dela solidarnosti i bratskog zajedništva i ''pozivanju i podsticanju vernika na iskrenije i koherentnije zanimanje za veru u Hrista Spasitelja".
To je godina pomirenja i obraćenja, tokom koje Katolička crkva daje posebne oproste, stečene delima pobožnosti, pokajanja i milosrđa.
Jubilej obično traje od gregorijanskog Božića (24. decembra uveče) do Bogojavljenja (6. januara) sledeće liturgijske godine, a ovaj jubilej završiće se 6. januara 2026. godine.
Na početku mise za Badnji dan, Franjo je otvorio Sveta vrata na bazilici Svetog Petra, i ta vrata će ostati otvorena tokom cele godine kako bi oko 32 miliona hodočarsnika koji se očekuju u Rimu mogli da prođu kroz njih.
Šta je Sveta godina?
Prva Sveta godina je proklamovana 1300. godine, a u novijim vremenima obeležava se obično svakih 25 do 50 godina. Hodočasnici koji učestvuju mogu dobiti "indulgencije" — vekovnu praksu Katoličke crkve povezanu sa oproštajem greha koja otprilike predstavlja "besplatan izlaz iz Čistilišta".
Poslednja redovna Jubilejska godina bila je 2000. godine, kada je Sveti Jovan Pavle II. započeo treći milenijum crkve. Franjo je proglasio posebnu Jubilejsku godinu 2015-2016. posvećenu milosrđu, a naredna je planirana za 2033. godinu, povodom obeležavanja godišnjice Hristovog raspeća.
Šta su indulgencije?
U pitanju je termin koji opisuje oproštaj grehova. On se koristi u okviru doktrine katolicizma po kojoj su počinjeni gresi, ili oni koji se tek nameravaju učiniti, mogu oprostiti, ili pak otkupiti novcem kod, u katoličkoj hijerarhiji, za to ovlašćenih lica.
Protivljenje Martina Lutera prodaji indulgencija inspirisalo je njegov pokret za protestantsku reformaciju u 1500-im godinama. On je ekskomuniciran, a praksa kupovine i prodaje indulgencija postala je ilegalna nakon Tridentinskog sabora 1562. godine. Ipak, dodeljivanje indulgencija je nastavilo i ostalo je važan element u hodočašćima Svete godine.
Prema normama koje su izdate za Jubilej 2025, katolici mogu dobiti indulgenciju ako:
- Krenu na pobožno hodočašće, učestvuju u Misama i drugim sakramentima, u bilo kojoj od četiri papinske bazilike u Rimu ili Svetoj zemlji, ili na drugim svetim mestima Jubileja "kako bi iskazali veliku potrebu za obraćenjem i pomirenjem”.
- Učestvuju u delima milosrđa, milosti ili pokajanja, kao što je poseta zatvorenicima, bolesnima ili starijima, ili obavljanje telesnih dela milosrđa "da nahrane gladne, napoje žedne, obuku gole, ugoste strance, izleče bolesne, posete zatvorenike i sahrane mrtve”.
- Uzdrže se, u duhu pokajanja, barem jedan dan u nedelji od "besmislenih distrakcija", kao što su društvene mreže, ili od "suvišnog konzumiranja", kao što je post; ili doniraju odgovarajući iznos siromašnima ili za pomoć migrantima.
Zašto fokus na zatvorenike?
Papa Franjo već dugo stavlja služenje zatvorenicima kao jedan od glavnih aspekata svoje svešteničke misije, i Sveta godina posvećena poruci nade nije izuzetak.
Zapravo, jedina druga Sveta vrata koja će Franjo lično otvoriti ove godine nalaze se u kapeli rimskog zatvora Rebibbia, kako bi skrenuo pažnju na potrebu da se zatvorenicima posebno pruži nada u bolju budućnost.
Poslednji veliki događaj Svete godine pre njenog zatvaranja 6. januara 2026. godine biće Jubilej zatvorenika 14. decembra 2025. godine.
Kako se Rim priprema?
Rim je imao dve godine intenzivnih priprema za Svetu godinu, koje su obuhvatale velike javne radove i umetnička renoviranja koja su se poklopila sa zasebnim inicijativama koje su finansirane iz fondova Evropske unije za obnovu nakon pandemije.
Manje od trećine od 323 jubilarna projekta su završena ili će biti završena do narednog meseca, što znači da će saobraćajni problemi i nesuglasice sa izgledom grada potrajati do 2025. godine, pa čak i do 2026. godine. Međutim, Rimljani i posetioci već počinju da vide neke od završenih radova.
Berninije fontane na Pjaci Navona ponovo sjaje belim nakon višemesečnog čišćenja. Uređena Trevi fontana ponovo je otvorena prošlog vikenda, a u ponedeljak je otkriven glavni jubilejski projekat: pešačka piazza koja povezuje Castel Sant'Angelo sa Via della Conciliazione, glavnom avenijom koja vodi do Trga Svetog Petra.
(EUpravo zato)