Projekat virtuelne posete najposećenijoj građevini u Rimu omogućava virtuelnim posetiocima da istraže svetinju, a s druge strane ide u prilog očuvanju kulturne baštine, identifikujući strukturna pitanja uoči jubileja 2025.

Vatikan i Majkrosoft su predstavili izvanrednu digitalnu projekciju bazilike Svetog Petra, kombinujući najsavremenije alate veštačke inteligencije sa vekovima starim nasleđem kako bi čuveni spomenik doveli u digitalno carstvo.

Dronovi snimili 400.000 fotografija

3D replika, napravljena od 400.000 slika visoke rezolucije snimljenih dronovima, kamerama i laserima tokom četiri etape, sada omogućava ljudima širom sveta da istražuju cenjenu versku znamenitost na mreži.

"To je bukvalno jedan od tehnološki najnaprednijih i najsofisticiranijih projekata te vrste koji je ikada realizovan", rekao je predsednik Majkrosofta Bred Smit na konferenciji za novinare u Vatikanu na otkrivanju projekta.

Projekat je pokrenut uoči jubileja Vatikana 2025. godine, svete godine u kojoj se očekuje da će više od 30 miliona hodočasnika proći kroz Sveta vrata bazilike, povrh 50.000 onih koji ih posećuju uobičajenim danom.

Ultra precizna 3D replika, razvijena u saradnji sa kompanijom za digitalno očuvanje Iconem, uključuje 22 petabajta podataka - dovoljno da popuni pet miliona DVD-ova - rekao je Smit.

Papa Franja pozvao je na etičku upotrebu veštačke inteligencije i iskoristio svoju godišnju Svetsku poruku mira ove godine da podstaknekretaore vlasti sporazum da to regulišu, tvrdeći da tehnologiji nedostaju ljudske vrednosti saosećanja, milosrđa, morala i praštanja.

On se zahvalio timu Majkrosofta i radnicima odgovornim za projekat, zadivljen kako savremena tehnologija pomaže u širenju vere i očuvanju dela svetskog nasleđa, koje slavi 400. godišnjicu svog osvećenja 2026. godine.

Inače, bazilika Svetog Petra je glavna zgrada Vatikana i najvažnije religiozno zdanje katolicizma, kako po veličini (220 metra dugačka i 136,6 metara visoka), tako i po značaju.

Bazilika Svetog Petra nije katedrala već je papina crkva u kojoj se održavaju najvažnije ceremonijalne liturgije.

U samoj unutrašnjosti bazilike sahranjen je Sveti apostol Petar, prvi papa, prema istraživanjima arheologa i epigrafiste Margarite Gvarduči obavljenim 1965. godine.

Crkva je izgrađena u stilu klasične renesanse, na mestu prethodne ranohrišćanske bazilike. Prema tradiciji i istorijskim izvorima, prvo zdanje podignuto je na mestu mučeništva i grobu Svetog Petra, jednog od dvanaest apostola i prema katoličkoj tradiciji prvog rimskog biskupa, a time i prvog u nizu papa.

Smatra se jedinstvenom crkvom u hrišćanskom svetu, kao i jednom od najvažnijih hršćanskih crkvi.

Iznad groba Svetog Petra, u 16. veka, sagrađena je bazilika njemu u čast.

Brojni znameniti umetnici Italije, među kojima su Donato Bramante, Đovani Lorenco Bernini i Mikelanđelo Buonaroti bili su uključeni u njenu izgradnju od 1506. do 1626.

Danas je zbog svojih religijske i istorijske važnosti vezane uz papstvo, protivreformaciju i umetnike i arhitekte značajno, hodočasničko i turističko središte.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)