Evropski parlament suspendovao je proces pristupanja Gruzije Evropskoj uniji dok vlada te zemlje ne promeni svoj autoritarni kurs.
"Gruzija ne može da se pridruži EU dok njena vlada ne promeni svoj autoritarni kurs. Evropski parlament ne priznaje aktuelnu vladu Gruzije i izjavljuje da je proces njenog pristupanja EU efikasno obustavljen dok se ne održe fer izbori", navodi se u saopštenju na platformi Iks.
EP napominje da podržava gruzijski narod. Evropski parlament je 9. jula usvojio najnoviju rezoluciju o Gruziji, osuđujući hapšenja opozicionih ličnosti.
Visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kaja Kalas izjavila je nedavno da bi Evropska unija mogla da razmotri suspenziju bezviznog režima sa Gruzijom zbog nesrazmerno oštrih mera vlasti te zemlje protiv demonstranata.
Kako je Gruzija od članstva stigla do zatvorenih vrata?
Gruzija je podnela zahev za članstvo u Evropskoj uniji u martu 2022, zajedno s Ukrajinom i Moldavijom. I dok su Kijev i Kišinjev ubrzano krenuli ka otvaranju pregovora, Tbilisi je morao da čeka. Evropska komisija je krajem 2023. odobrila kandidatski status, ali uz uslov da vlasti ispune devet ključnih reformskih koraka.
Reforme su obuhvatale jačanje pravne države, nezavisnost pravosuđa, borbu protiv dezinformacija i političke polarizacije, te zaštitu osnovnih ljudskih prava.
U proeće 2024. gruzijska vlada usvaja kontroverzni zakon o "transparentnosti stranog uticaja", koji nalaže da organizacije koje dobijaju više od 20 posto sredstava iz inostranstva moraju da se registruju kao "strani agenti". Zakon je izazvao masovne proteste u zemlji i oštru osudu iz EU, koja ga je označila kao "ruski model" koji potkopava civilno društvo.
U junu iste godine, Evropski savet zaključuje da je proces pristupanja Gruzije “de facto zaustavljen”, a u julu EU povlači budžetsku pomoć i suspenduje tehničku saradnju.
Situacija se dodatno zakomplikovala nakon parlamentarnih izbora u oktobru 2024. koje je osvojila vladajuća stranka. Izveštaji međunarodnih posmatrača (OSCE/ODIHR i EU) ukazali su na ozbiljne nepravilnosti, zastrašivanja birača i zloupotrebu državnih resursa. Evropski parlament je rezolucijom odbacio izborni proces i pozvao na nove izbore pod međunarodnim nadzorom.
Uprkos pritiscima, vlasti su u novembru objavile da Gruzija obustavlja proces pristupanja EU do 2028. godine, optužujući Uniju za “politički pritisak” i “mešanje u unutrašnje stvari”.
Evropska komisija je izrazila "duboko razočaranje" odlukom Tbilisija, ocenjujući da je time ugrožen evropski put Gruzije. Ipak, zvaničnici u Briselu naglašavaju da vrata ostaju otvorena, ukoliko vlasti promene kurs i vrate se reformskom putu.
Iako je premijer Irakli Kobakhidze poručio da Gruzija i dalje vidi članstvo u EU kao strateški cilj do 2030. godine, trenutna politička realnost govori o dubokoj krizi poverenja između Tbilisija i Brisela. Aktivisti, opozicija i deo međunarodne zajednice upozoravaju da je demokratski prostor u zemlji ozbiljno sužen, dok vlasti nastavljaju retoriku usmjerenu protiv zapadnih saveznika.
(Eupravo zato.rs)