U svom prvom intervjuu nakon što je zemlja južnog Kavkaza napravila pauzu u pregovorima o pristupanju EU, gruzijski premijer Irakli Kobahidze ekskluzivno je govorio Euronews, te naveo da je "lopta u Briselu" i da blok treba da bude fleksibilniji u pristupu novim članicama.
Kobahidze je rekao da se Gruzija suočava sa "nekim značajnim izazovima sa evropskom birokratijom", ali je naglasio da je i dalje "veliki optimista" da će njegova zemlja dobiti članstvo u EU do 2030. godine.
„Mi ćemo biti dosledni u praćenju ovog cilja i nadamo se da će pristup Gruziji biti pravedniji u narednim godinama", rekao je on za Euronews.
Kobahidze je u novembru najavio da će Gruzija pauzirati razgovore o svojoj kandidaturi za pridruživanje EU do 2028. godine zbog, kako je premijer tada opisao, "ucene i manipulacije" od strane nekih političara iz bloka.
EU je Gruziji dala status kandidata u decembru 2023, ali je zaustavila proces podnošenja zahteva za članstvo na neodređeno vreme i ukinula finansijsku podršku prošlog juna nakon usvajanja zakona o "stranom uticaju" koji blok smatra inspirisanim Rusijom i autoritarnim.
Kobahidze je rekao za Euronews da politika Tbilisija nije kriva za to što trenutno ne postoje "zdravi odnosi" između Gruzije i EU.
"To je zbog evropske birokratije i politike prema Gruziji", dodao je on i nastavio:
"Dakle, ako se ta politika promeni, sve će biti u boljem stanju".
Kobahidze je u novembru ponovo imenovan za premijera od strane vladajuće partije Gruzijski san, čija je sporna pobeda na oktobarskim parlamentarnim izborima izazvala masovne demonstracije i dovela do bojkota opozicije parlamenta.
Opozicione snage, uključujući bivšu predsednicu Gruzije Salome Zurabičvili, osudile su rezultate kao "potpuni falsifikat" glasanja.
Evropski parlament je u novembru usvojio rezoluciju kojom se osuđuj izborni tok i poziva na održavanje novih izbora pod međunarodnim nadzorom.
Vladajuća stranka, koja je na vlasti od 2012. godine, negirala je bilo kakvu nepravdu.
Realizam sa odnosima sa Rusijom
U međuvremenu, demonstranti i kritičari optužili su Gruzijski san, koji je osnovao Bidžina Ivanišvili, milijarder koji se obogatio u Rusiji i koji se smatra de fakto liderom zemlje, da se okreće od Zapada ka Moskvi.
Kobahidze je naveo i da Gruzija "nema prostora za obnavljanje diplomatskih odnosa sa Rusijom zbog okupacije dva naša istorijska regiona".
Moskva je priznala otcepljene regione Južne Osetije i Abhazije kao nezavisne države 2008. godine nakon što su ruske trupe odbile gruzijski pokušaj da povrati Južnu Osetiju u kratkom ratu. Dve otcepljene teritorije čine 20% teritorije Gruzije.
"Taj teritorijalni integritet je priznat od strane međunarodne zajednice i naravno da u tom pogledu moramo da branimo naše nacionalne interese, ali naša vizija je mirna", rekao je Kobahidze i dodao da je "svako drugo rešenje apsolutno nemoguće".
"Želeli bismo da povratimo naš teritorijalni integritet, i to nema alternativu, nadamo se da će to u nekom trenutku biti realno. Ostaje da se vidi", kazao je on.
Mi vodimo pragmatičnu politiku i to je ključni sadržaj naše politike prema Rusiji", dodao je Kobahidze i dodao:
"Mi održavamo trgovinske i ekonomske odnose sa Rusijom i tako ćemo ih za sada voditi".
Na pitanje o potpunoj invaziji Rusije na Ukrajinu 2022. godine i izgledima za mirovni sporazum, Kobahidze je rekao da "nema alternative" prekidu vatre.
Ukrajina "mnogo pati", rekao je gruzijski premijer, navodeći gubitak života, oštećenje infrastrukture i rusku okupaciju velikih delova ukrajinske teritorije.
"Međunarodna zajednica treba da bude u potpunosti koncentrisana na promovisanje ovog sporazuma o prekidu vatre i uspostavljanju mira", rekao je Kobahidze.
„To je ključ za poboljšanje ukupne situacije u regionu i svetu", zaključio je gruzijski premijer.
(M.A./EUpravo zato/euronews.com)