Pošto su poslanici Evropskog parlamenta na sednici 8. jula podržali zahtev Bugarske za usvajanje evra i pristupanje evrozoni 1. januara 2026. godine, potvrđeno je da ova država ispunjava kriterijume za uvođenje evra. Koliko je to bitan korak i kakvi su naredni koje će Bugarska preduzeti na putu evrointegracija rekao nam je Ilhan Kjučuk, bugarski evroparlamentarac iz "Renew Europe".

"Ovo je bila najteža faza naše integracije, nakon što smo se pridružili Šengenu u februaru 2024, a sada se pridružujemo evrozoni. Pre svega, mislim da je važno za Bugare, jer se sada osećamo ravnopravno. Ulazak u evrozonu će doneti mnogo koristi bugarskim preduzećima, ali i običnim građanima", rekao je za EUpravo zato.

Bugarska se pridružuje zemljama koje su već usvojile evro, čime se očekuje dodatna stabilnost i jačanje ekonomije, kao i bolja integracija u jedinstveno evropsko tržište. Do sada su zemlje poput Hrvatske (koja je pristupila evrozoni 2023.) i drugih članica uspešno prošle kroz proces, koji uključuje nadzor Evropske centralne banke (ECB) i usklađivanje nacionalnih politika sa evropskim standardima.

Nakon konačne potvrde od strane država članica EU, Bugarska će postati 21. članica evrozone, pridružiti se zemljama koje su već usvojile evro. Da postoje "strahovi i sumnje, jer je u pitanju novo polje na koje će Bugarska zakoračiti" mišljenja je i poslanik Kjučuk, ali snažno veruje da je ovo odlična prilika koja se otvara.

"U svakoj promeni, u svakom društvu, osećaju se strahovi, ali želim da donesem nadu da ćemo zajedno sa našim evropskim prijateljima to uspešno savladati, i da će to biti dobra prilika za svakog člana društva", rekao je za naš portal.

Do sada su zemlje poput Hrvatske (koja je pristupila evrozoni 2023.) i drugih članica uspešno prošle kroz proces, koji uključuje nadzor Evropske centralne banke (ECB) i usklađivanje nacionalnih politika sa evropskim standardima.

Proces odobrenja uključuje nekoliko ključnih koraka:

  • Ispitivanje ispunjenosti ekonomsko-finansijskih kriterijuma od strane Evropske komisije i ECB.
  • Dobijanje pozitivnog mišljenja Evropskog parlamenta (kao što je sada slučaj sa Bugarskom).
  • Konačnu odluku donose članice evrozone na sastanku Saveta evrozone.

Zvanični kanali Evropske komisije, Evropske centralne banke i Evropskog parlamenta redovno prate i objavljuju izveštaje o stanju priprema zemalja kandidatkinja za usvajanje evra, sa ciljem da se obezbedi transparentnost i stabilnost čitavog procesa.

(EUpravo zato.rs)