Carinski sporovi i narušeni odnosi u međunarodnim savezima mogli bi, prema Evropskoj centralnoj banci (ECB), predstavljati rizik za finansijsku stabilnost u evrozoni.

"Rastuće trgovinske tenzije i povezani rizici po ekonomski rast utiču na izglede finansijske stabilnosti", rekao je potpredsednik ECB-a Luis de Gindos, sumirajući nalaze polugodišnjeg izveštaja centralne banke o finansijskoj stabilnosti.

Rizik od ekonomskog pada je povećan, a berze su posebno "ostale ranjive na iznenadne i oštre promene", posebno s obzirom na promenljive trgovinske politike američkog predsednika Donalda Trampa, primetila je centralna banka evrozone.

"Od predsedničkih izbora u SAD 2024. godine, neizvesnost se dodatno povećala jer je nova američka administracija promenila pravac u nekoliko oblasti politike", navodi se u izveštaju o finansijskoj stabilnosti.

Milijarde potrošnje na odbranu nisu bez rizika

Trgovinska ograničenja i povećane carine verovatno će delovati kao kočnica, posebno na kompanije orijentisane na izvoz u Evropi. Ako ovo dovede do otpuštanja, ECB smatra da bi rizik mogao da se poveća za banke evrozone, kao i za kompanije koje pružaju finansijske usluge, ali nemaju bankarsku licencu, jer bi oni koji uzimaju zajam mogli imati problema sa vraćanjem svojih dugova.

Ogromne milijarde koje Evropa planira da uloži u svoju odbranu takođe nisu bezazlene i bez rizika, prema mišljenju centralne banke evrozone.

I dok takve investicije imaju potencijal da podstaknu ekonomski rast, veći izdaci za odbranu, zajedno sa drugim strukturnim izazovima poput klimatskih promena, digitalizacije i starenja stanovništva, "mogli bi dodatno pogoršati već napetu fiskalnu situaciju nekih vlada evrozone", upozorila je ECB.

(EUpravo zato/Index)