Proces pristupanja Turske EU ostaje zamrznut zbog nazadovanja demokratije, uprkos strateškom značaju i saradnji u oblasti migracija, naveli su poslanici Evropskog parlamenta u svom najnovijem izveštaju.

U izveštaju Evropskog parlamenta se navodi da se proces pristupanja Turske, koji je u zastoju od 2018. godine, ne može ponovo pokrenuti u sadašnjim okolnostima, uprkos geopolitičkom i strateškom značaju Ankare.

Poslanici su u Strazburu u sredu usvojili izveštaj sa 367 glasova "za", 74 "protiv" i 188 uzdržanih.

"Proces pristupanja je zamrznut. Nema napretka," izjavio je za Euronews izvestilac Evropskog parlamenta za Tursku, španski poslanik Načo Sančez Amor.

Kao pokazatelji nazadovanja demokratije u Turskoj istaknuti su hapšenje gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua, gušenje antivladinih protesta i kršenja ljudskih prava.

"Hapšenje i uznemiravanje Ekrema Imamoglua verovatno predstavljaju vrhunac ovog represivnog trenda," rekao je Načo Sančez Amor.

Strateško partnerstvo ostaje na snazi

Ipak, u izveštaju se naglašava da Ankara i dalje ostaje strateški partner EU i ključni saveznik u NATO-u, posebno zbog sve većeg uticaja u Ukrajini, Crnom moru i na Bliskom istoku.

Tokom debate u Evropskom parlamentu, evropska komesarka za proširenje Marta Kos naglasila je potrebu za produbljivanjem saradnje sa Turskom u oblastima od zajedničkog strateškog interesa kao što su klima, energetska bezbednost i trgovina.

"Izjava EU -Turska iz 2016. godine o migracijama i dalje daje rezultate. Nelegalni dolasci iz Turske u EU smanjeni su za 33% ove godine u poređenju sa istim periodom prošle godine," izjavila je Kos.

Evropski poslanici su takođe kritikovali nedavnu posetu turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana okupiranim delovima Kipra, koje priznaje samo Ankara. Ostrvo je podeljeno od turske invazije 1974. godine, dok je Kiparska Republika punopravna članica Evropske unije.

Dok Sančez Amor veruje da vrata Turske ka članstvu u EU još nisu potpuno zatvorena, ističe da "ne postoje prečice ka članstvu u Evropskoj uniji."

"Moramo praviti razliku između zemlje i njenih trenutnih lidera. Istina je da je pod režimom AKP-a nemoguće napredovati jer ne postoji politička volja za unapređenje demokratskih vrednosti," izjavio je.

"Ali u Turskoj postoji dinamično civilno društvo koje želi da održi živom nadu da bi možda u budućnosti, sa drugačijim liderima i u drugačijem okruženju, to mogla biti nova prilika za ponovno povezivanje Turske i Evropske unije - na bazi punopravnog članstva," dodao je Sančez Amor.

Prema izveštaju Evropske komisije, usklađenost Turske sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU pala je na samo 5% u 2024. godini.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)