Samit EU-Zapadni Balkan održan je u Briselu kada su zvaničnici usvojili zajedničku deklaraciju.

U nacrtu tog dokumenta, u koji je Eupravo zato imao uvid, potvrđuje se "puna i nedvosmislena posvećenost perspektivi članstva Zapadnog Balkana u EU" i poručuje da je budućnost regiona u Uniji.

Ističe se da je proširenje EU geostrateško ulaganje u mir, bezbednost, stabilnost i prosperitet i ocenjuje da postoji značajan napredak od prošlogodišnjeg samita.

Na samom početku Deklaracije, lideri EU ističu: "U kontekstu radikalne promene globalne geopolitičke situacije, rata Rusije protiv Ukrajine i sukoba na Bliskom istoku, i na početku novog ciklusa vođstva EU, strateško partnerstvo između Evropske unije i Zapadnog Balkana važnije je nego ikada".

EU pozdravlja odlučnost partnera sa Zapadnog Balkana da poštuju osnovne evropske vrednosti i principe, u skladu sa međunarodnim pravom, stavljajući demokratiju, osnovna prava, vrednosti i vladavinu prava na vrh prioriteta.

Kako se navodi, vladavina prava, sloboda izražavanja, nezavisni i pluralistički mediji, rodna ravnopravnost i snažna uloga civilnog društva ključni su za funkcionisanje demokratije.

Kada je reč o usklađivanju sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, lideri pohvaljuju partnere sa Zapadnog Balkana koji su već primenili restriktivne mere, odnosno sankcije Rusiji, Belorusiji, i sprečavaju njihovo zaobilaženje.

Dalje se navodi da je potrebno dodatno usklađivanje vizne politike, suzbijanje krijumčarenja migranata, trgovine ljudima i svih oblika teškog i organizovanog kriminala.

"Plan rasta za Zapadni Balkan ima potencijal da udvostruči ekonomski rast u regionu tokom naredne decenije. On će ubrzati socio-ekonomsko približavanje između Zapadnog Balkana i EU, pod uslovom da partneri sprovode reforme. Pohvaljujemo pet partnera i podnošenje njihovih reformskih agendi, koje je Komisija odobrila i koje će biti osnova za implementaciju Plana rasta. Čestitamo onim partnerima koji su se već pridružili Jedinstvenom području plaćanja u evrima (SEPA), čime će se smanjiti troškovi transakcija za građane", saopšteno je.

Zastave Evropske unije i Srbije
Stefan Stojanović 

Deklaracija navodi da su pomirenje, inkluzivna regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi u srcu Evropske unije.

Kako se navodi, odsustvo normalizacije odnosa između Prištine i Beograda koči oba partnera. Sporazumi postignuti u dijalogu uz posredovanje EU moraju biti implementirani.

Što se tiče energetike, navodi se da zemlje Zapadnog Balkana treba da iskoriste mehanizam EU za zajedničku kupovinu gasa i tečnog prirodnog gasa kako bi smanjili svoju zavisnost od ruskog gasa.

Takođe, zemlje Zapadnog Balkana bi trebalo da iskoriste otvaranje evropskog tržišta električne energije.

U delu posvećenom transportu govori se o podršci EU integraciji regiona na tržište drumskog i železničkog saobraćaja EU, kao i o primeni zelenih traka na svim relevantnim granicama.

Navodi se i da EU i Zapadni Balkan treba da nastave rad na integraciji u jedinstveno digitalno tržište EU i pozivaju partneri iz regiona da u potpunosti primene Zelenu agendu.

(EUpravo zato)