Savet ministara spoljnih poslova zemalja Evropske unije je usvojio 15. paket sankcija Rusiji kako bi se dalje ograničila njena sposobnost da nastavlja rat protiv Ukrajine.
Na prvom sastanku kojim predsedava nova visoka predstavnica za spoljnu I bezbednosnu politiku EU, Kaja Kalas, diskutovalo se i o Gruziji, Belorusiji kao i o situaciji na Bliskom istoku.
Nove mere se odnose na kompanije i pojedince, ciljaju "Putinovu flotu iz senke" i trebalo bi da oslabe ruski vojni i industrijski kompleks.
"Rusija nastavlja svoj brutalni napad na Ukrajinu i ukrajinski narod. Ovaj paket sankcija je deo našeg odgovora kako bi se oslabila ruska vojna mašinerija i oni koji omogućavaju ovaj rat, uključujući i kineske kompanije. Pokazuje se jedinstvo zemalja članica EU u našoj kontinuiranoj podršci Ukrajini. Naš prioritet je da postavimo Ukrajinu u najjaču moguću poziciju. Stojimo uz ukrajinski narod na svim frontovima: humanitarnim, ekonomskim, političkim, diplomatskim i vojnim. Ne sme biti sumnje da će Ukrajina pobediti", navela je Kaja Kalas.
Na spisku novog paketa sankcija se nalaze 84 subjekta - 54 pojedinca i 30 entiteta za koje se tvrdi da "podrivaju ili prete teritorijalnom integritetu, suverenitetu i nezavisnosti Ukrajine".
EU će sankcionisati vojne jedinice odgovorne za napad na dečju bolnicu u Kijevu, više rukovodioce u vodećim kompanijama energetskog sektora, pojedince odgovorne za deportacije dece, propagandu kao i više zvaničnike Severne Koreje.
EU prvenstveno cilja ruske odbrambene i brodarske kompanije koje prenose naftu i njene derivate morskim putem, čime se stvara značajan prihod za ruske vlasti. Na spisku je i jedna hemijska fabrika kao i civilna avio-kompanija koja pruža logističku podršku ruskoj vojsci.
Na listi sankcija su i kineske kompanije koje Rusiji obezbeđuju komponente za dronove i sličnu mikroelektroniku.
Sankcije se odnose i na 52 plovila iz trećih zemalja (ukupno ih ima 79) za koje se sumnja da pomažu ruskom režimu i njen energetski sektor. Njima će biti zabranjeno da pristaju u evropskim lukama.
Savet ministara inostranih poslova je na spisak dodao i 32 entiteta koja "direktno pomažu ruski vojni i industrijski kompleks". Neki od njih se nalaze u trećim zemljama poput Kine, Indije, Irana, UAE...
Zaštita evropskih kompanija
Kako bi se evropske kompanije zaštitile od sudskih sporova sa Rusijom, Savet je odlučio da zabrani primenu presuda donetih na ruskim sudovima. Time se sprečava kažnjavanje evropskih kompanija u Evropi.
Evropskim firmama se preporučuje da razmotre okončanje poslovanja u Rusiji ili da ne započinju nove poslove u toj zemlji.
Podrška beloruskom narodu
Zvaničnici EU će se pozabaviti i pitanjem Belorusije u kojoj bi u januaru trebalo da se održe predsednički izbori. Kalasova je naglasila da EU pruža podršku narodu Belorusije kako bi živeli u slobodnoj, demokratskoj i nezavisnoj zemlji u okviru napredne i Evrope. EU prati dualni pristup koji podrazumeva izvršenje pritiska na režim, uključujući i usvajanje sankcija, istovremeno podržavajući beloruske građane i civilno društvo u jeku ozbiljnih kršenja ljudskih prava u toj zemlji.
(EUpravo zato)