Kada je usvojen novi Plan rasta za Zapadni Balkan kako bi se istakle neke od prednosti članstva i pre zvaničnog pristupanja EU, poseban odeljak se bavio digitalnom povezanošću, odnosno, internetom.

Cilj inicijative "Slobodni Wi-Fi za Zapadni Balkan" je da se omogući besplatni bežični internet na javnim mestima, kao što su trgovi, parkovi, biblioteke, školske ustanove i drugi javni prostori, u zemljama Zapadnog Balkana - Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji, Albaniji i tzv. Kosovu.

Omogućavanje lakšeg pristupa internetu je posebno važno u ruralnim i manje razvijenim sredinama.

To će pomoći u razvoju digitalnih usluga, poput e-uprave, e-obrazovanja i e-zdravstva, a opremljenost turističkih lokacija besplatnim internetom privlači više turista.

Kako preduzeća i digitalne javne usluge zaostaju u usvajanju digitalnih rešenja, digitalnom transformacijom se može povećati privredni rast.

Inicijativu podržava Evropska unija kroz programe za unapređenje digitalne infrastrukture u regionu.

Finansiranje i tehnička podrška dolaze iz fondova EU i drugih međunarodnih organizacija, kao što su GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit) i RCC (Regional Cooperation Council).

Wi-Fi mreže se postavljaju u saradnji sa lokalnim vlastima i u skladu sa potrebama zajednica, a zahvaljujući ovom programu oko 500 opština na Zapadnom Balkanu će moći da bude opremljeno Wi-Fi-jem.

Besplatni internet je u Beogradu, recimo, dostupan na prometnim lokacijama poput Knez Mihailove ulice, Trga Republike ili Ada Ciganlije, u Novom Sadu na Petrovaradinskoj tvrđavi i na drugim turističkim atrakcijama.

Devojka radi na lap-topu u bašti kafića
Marina Bakush / Alamy / Alamy / Profimedia 

Slične mreže su implementirane u drugim zemljama Zapadnog Balkana, uključujući trgove i parkove u Skoplju, Podgorici, Sarajevu i Prištini.

Plan rasta za Zapadni Balkan ima za cilj da podrži dugoročni ekonomski oporavak, zelene i digitalne tranzicije i regionalno povezivanje.

Iako se svet ubrzano digitalno transformiše, pogotovo posle pandemije, kada su ljudi više vremena trgovali onlajn, ekonomije Zapadnog Balkanu zaostaju za prosekom EU u ovim oblastima. Takođe, napredak u regionu nije ujednačen. To se posebno odnosi na pokrivenost širokopojasnim internetom i mrežama 5G.

Inicijativa WiFi4WB (Wi-Fi za Zapadni Balkan) želi da se stanovnici regiona bolje povežu, a fokus je i na integraciji Zapadnog Balkana u panevropsko digitalno tržište.

Kako se ističe, stvaranje kohezivnog regionalnog tržišta podstiče ekonomski rast, otvara nova radna mesta, promoviše inovacije i priprema region za integraciju u jedinstveno digitalno tržište EU.

(EUpravo zato)