Savet za opšte poslove EU doneo je zaključke o proširenju za Srbiju, a dok se pozdravlja činjenica da je naša zemlja ponovo potvrdila evropske integracije kao svoj strateški cilj, naglašava se da mora da se pokaže snažna politička volja i doslednost u sprovođenju reformi.
Za sada su otvorena 22 poglavlja od 35, dok su dva poglavlja privremeno zatvorena. Kako se ističe, postoji određeni napredak u ispunjavanju uslova za otvaranje Klastera 3 (konkurentnost i inkluzivni rast).
Savet će se vratiti na pitanje otvaranja Klastera 3 na osnovu značajnog daljeg napretka Srbije, navodi se u tekstu.
Napredak je zabeležen u nekoliko oblasti, poput usvajanja nove antikorupcijske strategije iako je potreban veći napor za uspostavljanje dokazanih rezultata u istragama, procesuiranju i presudama.
Srbija je, dodaje se, dostigla dobar nivo pripremljenosti za razvijanje funkcionalne tržišne ekonomije. Napredak je primećen u saradnji sa EU kroz strateško partnerstvo u oblasti održivih sirovina.
Savet ohrabruje Srbiju da pokaže veću političku volju ubrzavanjem reformi i postizanjem konkretnih i opipljivih rezultata u fundamentalnim oblastima, posebno kroz fokusiranje na ispunjavanje privremenih merila u poglavljima o vladavini prava, 23 i 24.
Beleži se ograničen napredak u oblasti pravosuđa i borbi protiv organizovanog kriminala i poziva se na efikasne istrage, krivična gonjenja, konačne presude, zamrzavanje i oduzimanje imovine stečene kriminalom, uključujući i na visokom nivou.
Kada je reč o slobodi izražavanja i nezavisnosti medija, Savet poziva Srbiju da sprovede usvojeno medijsko zakonodavstvo i dodatno ga uskladi sa pravnim tekovinama i standardima EU, kao i da aktivno radi na sprečavanju i suzbijanju svih oblika dezinformacija i manipulacija informacijama iz inostranstva na svim medijskim kanalima.
Savet takođe ohrabruje Srbiju da obezbedi povoljnije okruženje i jaču ulogu organizacija civilnog društva.
Srbija takođe treba da nastavi da posvećuje posebnu pažnju punom poštovanju osnovnih prava, uključujući zaštitu najugroženijih grupa.
Savet pozdravlja činjenicu da je Srbija ostala posvećena brojnim inicijativama regionalne saradnje i ohrabruje Srbiju da dodatno jača dobrosusedske odnose i doprinosi stabilnosti i pomirenju sa svim partnerima u regionu.
Ističe se da je regionalna saradnja važna zbog procesuiranja ratnih zločina, rešavanja preostalih slučajeva nestalih i slično.
"Ne sme biti podrške osuđenim ratnim zločincima niti veličanja ili negiranja njihovih zločina", ističe se u zaključcima Saveta EU za opšte poslove.
Podsećajući da je pravilno funkcionisanje demokratskih institucija osnovni element procesa pristupanja EU, Savet uzima u obzir izveštaje o izborima iz decembra 2023. i juna 2024. godine Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS)/Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR). Ističući značaj reformi, Savet snažno ohrabruje Srbiju da se pozabavi preporukama OEBS/ODIHR-a i tela Saveta Evrope, uključujući one koje se odnose na ključne aspekte izbornog procesa.
Savet pohvaljuje Srbiju za značajan doprinos upravljanju mešovitim migracionim tokovima prema EU i nastavlja da naglašava potrebu za daljim napretkom u procedurama azila i potpunim usklađivanjem sa viznom politikom EU.
Odnos sa Kosovom
Srbija i Kosovo moraju da rade na deeskalaciji i uzdrže se od jednostranih i provokativnih akcija koje bi mogle da dovedu do tenzija i nasilja, kao i da izbegavaju "retoriku podela".
Savet osuđuje događaje od 29. maja 2023. godine, kao i "nasilni napad na Kosovsku policiju 24. septembra 2023. na severu Kosova".
"Očekuje se da će Srbija u potpunosti sarađivati i preduzeti sve neophodne mere kako bi uhapsila i hitno privela pravdi počinioce napada iz 2023. godine. Savet naglašava potrebu za punom odgovornošću i duboko žali što Srbija nije preduzela dovoljne akcije u tom pogledu", navodi se.
Savet uzima u obzir poziv Srbije iz septembra 2024. godine za učešće kosovskih Srba na budućim izborima na Kosovu i njihovu reintegraciju u sve kosovske institucije koje su napustili 2022. godine. Savet ponavlja svoja očekivanja da će reintegracija biti blagovremena i brza, bez ikakvih preduslova od strane Srbije, u skladu sa sporazumima iz Dijaloga i uz puno poštovanje pravnog okvira Kosova.
Savet očekuje od Srbije da se angažuje u Dijalogu uz posredstvo EU u dobroj veri i postigne sveobuhvatni, pravno obavezujući sporazum sa Kosovom o normalizaciji odnosa, u skladu sa međunarodnim pravom i pravnim tekovinama EU, bez daljeg odlaganja. Normalizacija odnosa i sprovođenje obaveza iz Dijaloga ključni su uslovi na evropskom putu obe strane, a u nedostatku napretka obe strane rizikuju da izgube važne prilike.
Savet pozdravlja činjenicu da su Srbija i Kosovo nedavno ponovo potvrdili svoju posvećenost procesu normalizacije. Takođe se pozdravlja zaključivanje komercijalnog sporazuma o snabdevanju električnom energijom na severu Kosova u decembru 2023. godine i međusobno priznavanje registarskih tablica u januaru 2024. godine.
Savet ponavlja da se Sporazum o putu ka normalizaciji između Kosova i Srbije i njegov Aneks o implementaciji, usvojeni u februaru i martu 2023. godine, moraju u potpunosti poštovati i sprovesti što je pre moguće, bez preduslova, kao i sve obaveze u vezi sa EU koje proističu iz Dijaloga. To uključuje uspostavljanje Zajednice opština sa srpskom većinom na osnovu nacrta Statuta koji je EU posrednik predstavio stranama.
Od Srbije se očekuje da započne priznavanje kosovskih dokumenata i simbola, u skladu sa članom 1 Sporazuma o putu ka normalizaciji.
Savet podseća da su merila poglavlja 35 u pregovorima o pristupanju Srbije izmenjena kako bi odražavala obaveze Srbije navedene u Sporazumu o putu ka normalizaciji i njegovom Aneksu o implementaciji.
(EUpravo zato)