Savet Evropske unije usvojio je odluku o ukidanju viza za nosioce srpskih pasoša sa Kosova koje izdaje Koordinaciona uprava Srbije, saopšteno je na sajtu Saveta Evrope.

Time je završen zakonodavni proces o ovom pitanju u EU.

Kako je saopšteno, usvojena je uredba kojom se obezbeđuje da ceo region Zapadnog Balkana podleže istom viznom režimu.

"Čim uredba stupi na snagu, što će se desiti 20. dana od dana objavljivanja u Službenom listu EU, počeće da se primenjuje u svim državama članicama EU", dodaje se u saopštenju.

U osvrtu na proces, Savet EU podseća da od decembra 2009. godine, nosioci srpskih biometrijskih pasoša bili su izuzeti od obavezne vize kada putuju u šengenski prostor. Jedini građani Srbije koji su morali da vade vize prilikom putovanja u bilo koju zemlju Šengen zone bili su Srbi sa teritorije Kosova i Metohije, čije pasoše izdaje Koordinaciona uprava Srbije, institucija koja svoj posao obavlja u Beogradu.

Dakle, svi nosioci srpskih pasoša koje izdaje ova institucija, da bi izvadili svoj pasoš, morali su da putuju oko 300 kilometara do Beograda, a da bi ga vizirali, bili su u obavezi da to obavljaju u konzularnim predstavništvima država u koje žele da putuju, i to u Prištini. Ove vize srpske građane sa KiM su koštale od 30 evra pa naviše.

Ovom odlukom, građani će prestati da vade vize najverovatnije polovinom avgusta i time će prestati da budu jedini Evropljani kojima je za putovanje u Šengen zonu potrebna viza.

Podsetimo, Komisija je 16. novembra 2023. objavila predlog da se ovo isključenje ukloni izmenom Uredbe (EU) 2018/1806, čime se omogućava svim građanima regiona Zapadnog Balkana da imaju koristi od bezviznog putovanja u šengenski prostor.

Nosioci pasoša takozvanog Kosova bez viza putuju od početka ove godine, a većina Srba koji žive na teritoriji Kosova i Metohije takođe poseduju i ove pasoše, pored svih ostalih kosovskih dokumenata koje su bili u obavezi da izvade kako bi mogli da ostvare neka od osnovnih prava, poput vožnje svog automobila ili glasanja na izborima.

Danas 29 evropskih zemalja izdaje šengenske vize, kao članice šengenske zone, odnosno 25 od 27 država EU, kao i Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska.

Kipar, u kojem nadzor unutrašnjih granica još nije ukinut, i Irska, koja nije deo šengenskog područja, ne izdaju šengenske vize, nego samo nacionalne vize.

(JA/EUpravo zato)