Francusko-nemački savez na evropskoj sceni suočava se sa teškim vremenima, s obzirom na to da su njihove vlade u nemiloj poziciji svojim zemljama.
U Nemačkoj, koaliciona vlada "Semafor" koju čine socijaldemokrate (SPD), liberalne demokrate (FDP) i Zeleni, pala je nakon što je kancelar Olaf Šolc smenio ministra finansija Kristijana Lindnera, koji je i predsednik FDP.
Sa druge strane Rajne, francuski predsednik Emanuel Makron je u junu raspustio Narodnu skupštinu i raspisao prevremene parlamentarne izbore nakon što je doživeo poraz od krajnje desnice na evropskim izborima.
Iako se ne ustručava da govori o političkoj krizi u dve susedne zemlje, Džejkob Ros, istraživač u Nemačkom društvu za spoljnu politiku (DGAP), ističe da je Emanuela Makrona "odbacilo francusko biračko telo", dok su Olafa Šolca "odbacili njegovi koalicioni partneri". Ros dodaje i da će prevremeni izbori cpokazati da li će i Olaf Šolc biti kažnjen od strane nemačkog biračkog tela ili je to bila unutrašnja koaliciona kriza.
Dva oslabljena lidera
"Prevremeni izbori u Francuskoj prošlog leta su zaista oslabili Makrona i ograničili mu manevarski prostor u evropskim diskusijama o zajedničkom dugu", rekao je Ros za Euronews.
Makron je, na primer, u mnogo slabijoj poziciji nego pre vanrednih parlamentarnih i evropskih izbora kada je objavljen Dragijev izveštaj o konkurentnosti EU.
Osujećen krizom u svojoj vladi, Šolc će se takođe boriti za uticaj u bilo kakvim diskusijama.
Nakon izbora Donalda Trampa, poljski premijer Donald Tusk najavio je da će se sastati sa evropskim kolegama kako bi razgovarali o odbrambenoj politici EU.
Dok će za stolom biti lideri NATO, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, baltičkih i nordijskih država, nemački kancelar Olaf Šolc nije dobio poziv.
Međutim, Velika Britanija, baltičke države, kao i zemlje centralne i istočne Evrope mogle bi imati koristi od prilike povezane sa slabljenjem francusko-nemačkog liderstva, smatra on.
Zavadi pa vladaj
Nemačka politička kriza došla je u loše vreme. Donald Tramp će biti u iskušenju da podeli EU kako bi manipulisao ključnim pitanjima u korist Vašingtona.
"Donald Tramp ima interes da vodi transatlantske odnose na bilateralnom nivou, jer zna da će, ako odvojeno razgovara sa Viktorom Orbanom, Emanuelom Makronom, Olafom Šolcom ili njegovim naslednikom, imati mnogo više slobode u razgovorima o carinama i evropskoj odbrani nego ako razgovara sa blokom od 27 država članica EU koje imaju zajednički stav", rekao je Džejkob Ros.
Pretnja od recesije, koja visi nad Nemačkom drugu godinu zaredom, mogla bi dodatno da oslabi francusko-nemačke izglede da igraju vodeću ulogu.
Tkođe, Nemačka kao najveća ekonomija EU, biće fokusirana na predizbornu kampanju, u vreme kada se Tramp vraća i preti da će uvesti carine na evropski uvoz.
(M.A./euronews.com)