Nemački kancelar Olaf Šolc smenio je svog ministra finansija, ostavljajući vladu na ivici kolapsa.
U televizijskom obraćanju, Šolc je saopštio da je smenio ministra finansija Kristiana Lindnera, rekavši da je to "bilo neophodno kako bi se sprečila šteta za našu zemlju”.
Smena je usledila nakon dana političkih pregovora između ključnih članova nemačke vladajuće koalicije "semafora" – Šolca iz Socijaldemokratske partije, Lindnera iz Slobodne demokratske partije i Roberta Habeka iz Zelenih.
Nakon ovog saopštenja, koje dolazi usred strahova da bi dolazak Trampove administracije mogao biti loša vest za već oslabljenu nemačku ekonomiju, Lindnerova Slobodna demokratska partija saopštila je da napušta koaliciju, dok je Habek rekao da Zeleni ostaju.
Šolc je najavio da će sazvati glasanje o poverenju za 15. januar, što bi moglo da omogući održavanje izbora do kraja marta sledeće godine. On je rekao da će ostati na funkciji do 15. januara i pokušati da usvoji najvažnija zakonska rešenja, sugerišući da će razgovarati sa liderom opozicije Fridrihom Mercom iz Hrišćansko-demokratske unije (CDU) kako bi usvojili zakone koji se odnose na ekonomiju i odbranu. "Ekonomija ne može čekati do izbora," rekao je Šolc.
U sredu je usledio politički brodolom poznat kao "semaforska kriza", kako se lokalno naziva, a koja se odnosi na nesuglasice u vezi sa budućnošću nemačke ekonomije među tri koalicione stranke.
Šta je prethodilo sporu
Pre nego što je smenjen, Lindner je izazvao puno polemika objavljivanjem ekonomske studije od 18 stranica prošle nedelje pod nazivom "Ekonomski obrt Nemačke". Nemački mediji su je opisali kao "razvodne papire" koalicije, jer njen ton i sadržaj očigledno nisu u skladu sa stavovima drugih partnera u vladi.
U ovom dokumentu, koji se zalaže za smanjenje poreza, Lindner je rekao da je "ekonomski obrt uz delimičnu temeljnu reviziju ključnih političkih odluka neophodan kako bi se sprečila šteta po Nemačku kao poslovnu destinaciju."
Osim što razotkriva razlike sa koalicionim partnerima, neki sugerišu da dokument liči na izborni manifest. Pre ovog događaja, naredni zakazani izbori u Nemačkoj trebali su da se održe u septembru 2025. godine.
Poslednji put kada su u Nemačkoj održani prevremeni izbori bilo je 2005. godine, kada ih je sazvao kancelar Gerard Šreder, koji je potom izgubio od Angele Merkel.
Razmena optužbi
Nemački kancelar i Lindner kritikovali su se u odvojenim konferencijama za novinare.
Šolc je novinarima rekao da "Lindner nije pokazao spremnost da sprovede bilo koji od naših predloga" i da, stoga, "nema osnove za bilo kakvu buduću saradnju" sa odlazećim ministrom finansija.
Kancelar je takođe optužio ministra finansija da "nije bio tu da služi zajedničkom dobru, već da služi svojoj klijenteli i stranci". Prema Šolcu, Lindner će biti smenjen i od strane predsednika zemlje Frank-Valtera Steinmeiera.
Lindner je kasnije novinarima rekao da je "preporučio prevremene izbore kao rešenje za budžetsku blokadu" – predlog koji je, kako je rekao, Šolc odbio.
Lindner je takođe optužio Šolca da ga je zamolio da obustavi "kočnicu duga" – ustavni član koji sprečava vladu da prekomerno zadužuje i akumulira dug – što Lindner nije bio spreman da učini.
"Nakon izbora u SAD, moramo da pokažemo da na nas može da se računa," rekao je Šolc, dodajući da je "potreban veliki finansijski manevarski prostor" s obzirom na izazove sa kojima se Nemačka suočava.
Za nekoga su ove vesti dobre
Ove vesti su dobre za desničarsku stranku Alternativa za Nemačku (AfD), koja je u septembru postala prva krajnje desničarska stranka koja je pobedila na državnim izborima u Nemačkoj od nacističke ere.
"Kraj semaforske koalicije je oslobađanje za našu zemlju. Kraj samoproglašene 'progresivne koalicije' koja je Nemačku dovela na ivicu ekonomskog kraha bio je više nego predugo očekivan", napisala je njena liderka Alis Veidel na Iksu.
(EUpravo zato/CNN)