Novo istraživanje objavljeno pokazuje da sve više građana Evrope gubi poverenje u demokratski sistem. Prema anketi koju je sproveo Evropski pokret, kampanjska grupa koja se zalaže za dublju integraciju i jače institucije u EU, samo 36 odsto ispitanika dosledno podržava demokratiju, što podrazumeva i pravo glasa i važnost ravnoteže vlasti.
Preostalih 64 odsto ispitanih, više od 3.500 građana u sedam najvećih zemalja EU, izjavilo je da nisu dosledni zagovornici demokratije i da bi radije podržali "jakog lidera”, što je porast u odnosu na prethodne godine.
Demokratske vrednosti su, prema istraživanju, najjače u Švedskoj, gde 52 odsto građana kaže da im je demokratija važna. U ostalim zemljama, manje od polovine stanovništva podržava dosledno demokratske principe, najmanje u Francuskoj i Rumuniji, gde je taj procenat svega 30. U Španiji, tek svaki četvrti ispitanik dosledno podržava demokratiju.
"Nizak procenat dosledne podrške demokratiji je zaista zabrinjavajući. To ne znači da su naši sugrađani protiv demokratije. Oni su razočarani, obespravljeni i demoralisani, što su upravo uslovi u kojima niče autoritarizam", rekao je Petros Fasulas, generalni sekretar Evropskog pokreta, za Politiko.
Rastuća podrška desnici
Rezultati istraživanja poklapaju se sa rastućom podrškom populističkim i krajnje desničarskim strankama širom Evrope, što su potvrdili i prošlogodišnji izbori za Evropski parlament, kada su partije centra pretrpele velike gubitke, posebno u Francuskoj i Nemačkoj.
Ipak, istraživanje je pokazalo i značajnu podršku evropskoj saradnji, uključujući pomoć Ukrajini, zajedničku odbranu i borbu protiv dezinformacija. Gotovo polovina ispitanika izjavila je da bi želela da EU objedini vojske svojih članica kako bi se efikasnije suprotstavila pretnjama iz zemalja poput Rusije.
"Podaci jasno pokazuju da je možda došlo vreme da se političke elite u Briselu, Parizu, Berlinu i drugde suoče sa činjenicom da više građana nego što su mislili želi zajedničku evropsku vojsku", zaključuje Fasulas.
(EUpravo zato/Politiko)