Evropski lideri brzo su čestitali Nikušoru Danu, gradonačelniku Bukurešta i proevropskom kandidatu, na dramatičnoj pobedi na predsedničkim izborima u Rumuniji, na kojima je pobedio ekstremno desnog protukandidata Đorđa Simiona.

Dan je osvojio 53,6% glasova, dok je Simion, koji se tokom kampanje zalagao za nacionalističke vrednosti i konzervativne politike nalik onima američkog predsednika Donalda Trampa, završio sa 46% podrške.

Danova pobeda smatrana je velikim olakšanjem za Evropsku uniju, koja se suočava s rastućim izazovima, ali i za Ukrajinu, koja prima podršku Rumunije u ratnom sukobu sa Rusijom.

Kao gradonačelnik Bukurešta, Dan je obećao da će zadržati Rumuniju na evropskom putu i nastaviti podršku susednoj Ukrajini.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izrazila je svoje čestitke, naglašavajući važnost izgradnje "otvorene i prosperitetne Rumunije u snažnoj Evropi", dok je predsednik Evropskog saveta Antonio Košta rekao da rezultat izbora "pokazuje snažan signal privrženosti Rumuna evropskom projektu".

Međutim, politikolog Žan Mišel De Vel sa ULB univerziteta u Briselu upozorava da, iako EU slavi Danovu pobedu, rezultat takođe pokazuje duboko nezadovoljstvo dela rumunskih birača.

"Postoji mnogo problema koje treba rešiti. A građani u ovom delu Evrope nemaju potpuno poverenje u Evropsku uniju. Konačno, 46% rumunskih građana glasalo je za Simiona", ističe on, naglašavajući da EU ne sme da zaboravi izazove i nezadovoljstvo u mnogim delovima društva.

Pored Rumunije, održani su i drugi važni izbori širom Evrope.

Poljska i Portugal

U Poljskoj je proevropski kandidat Rafał Tšaskovski pobedio u prvom krugu, dok je u Portugalu desno-centristička koalicija AD pobedila na vanrednim parlamentarnim izborima, ali nije uspela da osvoji većinu.

Ekstremno desna stranka Čega ostvarila je rekordni rast, dok je levičarski PS izgubio 20 mesta u parlamentu.

De Vale takođe ukazuje na krizu identiteta koja pogađa tradicionalne levičarske stranke u Evropi.

"U Evropi postoji kriza identiteta, a levičarske stranke nemaju mnogo toga da ponude i ne preispituju se dovoljno", kaže on, objašnjavajući da mnogi birači gube poverenje u tradicionalne političke snage zbog nedostatka jasne vizije i liderstva.

"To jasno vidimo u Portugalu, gde krajnja desnica preuzima oblasti koje su pre bile snažno pod uticajem levice."

On smatra da je jedan od razloga zašto se birači okreću populističkim liderima to što ti lideri, poput Donalda Trampa, govore "urađiću nešto za vas".

"Građani zahtevaju konkretne politike, a vlade moraju da zauzimaju snažna stajališta", zaključuje on, naglašavajući da umerene stranke, bilo leve ili desne, često ne uspevaju da ispune ove zahteve.

(M.A./EUpravo zato/index.hr)