Na poziv ministra spoljnih poslova Turske, Hakana Fidana, u Turskoj su se tokom vikenda na prvom sastanku Balkanske mirovne platforme okupili šefovi diplomatija Zapadnog Balkana s ciljem otvaranja novog prostora za dijalog, regionalnu saradnju i zajednički evropski put.

Sastanak je održan u neformalnom formatu konsultacija i dijaloga, a pokrenut je s ciljem pronalaženja trajnih rešenja za otvorena regionalna pitanja, koja bi doprinela dugoročnom miru i stabilnosti na Balkanu.

Govorilo se i o konkretnim projektima saradnje u oblastima energetike, komunikacija i infrastrukture.

"Potreba za jačanjem mehanizama regionalnog dijaloga je veća nego ikada. Moramo učiti iz zajedničke istorije i preuzeti odgovornost za oblikovanje budućnosti. Stabilnost možemo graditi samo zajedno. Pored političkih pitanja u regionu, razmenili smo ideje i o brojnim temama, uključujući energetsku bezbednost", poručio je Fidan.

Đurić sa Fidanom pre zvaničnog sastanka

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da Srbija smatra da je svaka prilika za razgovor o unapređenju saradnje u regionu dragocena, posebno kada takve inicijative dolaze od samih balkanskih država.

"Dobro je da pokažemo EU i široj međunarodnoj zajednici da smo sposobni za saradnju", rekao je Đurić.

Pre početka zvaničnog sastanka, šefovi diplomatija Srbije i Turske održali su bilateralni razgovor.

"Shvatite ovo i kao vrstu lobiranja za bolju saradnju, ali i za osetljiva pitanja. Lobiramo za srpske interese i u Istanbulu, i u Briselu. Verujem da će ovaj sastanak privući pažnju i u Briselu", istakao je Đurić.

I pored različitih stavova u vezi sa statusom južne srpske pokrajine, Srbija i Turska održavaju korektne političke odnose i razvijaju intenzivnu ekonomsku saradnju. Turska je među značajnijim investitorima u Srbiji, naročito u sektorima tekstilne industrije, građevinarstva i infrastrukture.

Fokus na regionalnu saradnju i evropsku integraciju

Ministar spoljnih poslova i spoljne trgovine Severne Makedonije, Timčo Mucunski, učestvovao je na ovom sastanku, gde je istakao važnost konstruktivne regionalne saradnje kao pokretača ekonomskog razvoja.

Ukazao je na glavne izazove regiona, poput niske konkurentnosti ekonomija, slabe energetske i infrastrukturne povezanosti, kao i odliv mladih. Posebno je naglasio potrebu za jasnim i odlučnim evropskim putem, kao i značaj Plana rasta za Zapadni Balkan. Mucunski je istakao važnost ulaganja u strateške infrastrukturne projekte poput Koridora 8 i 10, kao i u razvoj ljudskog kapitala, obrazovanja, turizma i kulture, kao ključnih faktora za dugoročnu stabilnost i integraciju regiona.

Ministar Fidan istakao je da stabilnost Balkana ostaje strateški prioritet za Tursku. Naglasio je da je cilj platforme da se kroz intenziviran dijalog i saradnju ojačaju regionalna stabilnost, energetska bezbednost i međusobna povezanost zemalja Zapadnog Balkana.

Ova inicijativa u Istanbulu predstavlja važan korak u pravcu intenziviranja regionalnog dijaloga i reafirmacije evropske perspektive Zapadnog Balkana, poruka koja, u svetlu aktuelnih globalnih izazova, dobija dodatnu težinu.

(EUpravo zato.rs)